Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Ali Rıza Septioğlu

Elazığ Milletvekili-DYP
PALU - 1913, Sadi, Halime - Ortaokul - Tüccar - Palu Belediye Başkanı - III, V, XVIII ve XIX uncu Dönem Elazığ Milletvekili - Devlet Eski Bakanı - Evli, 6 Çocuk.4 Eylül 2001 tarihinde Ankarada öldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Meclisin rengi soldu Sabah 5 Eylül 2001

TBMMnin en kıdemli üyesi DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu, dün yaşama veda etti. 88 yaşındaki Septioğlu ardında nesilden nesile anlatılacak birçok renkli anı bıraktı

Meclisin en yaşlı, en renkli ve en kıdemli kişisi, DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu, yaşama veda etti. Birinci Dünya Savaşının yaklaştığı 1913 yılında doğan ve 5 dönem Mecliste milletvekilliği yapan Ali Rıza Septioğlu, Mayıs ayında nefes darlığı ve yüksek tansiyona bağlı kalp yetmezliği nedeniyle Başkent Üniversitesi Hastanesine yatırılmıştı. Yaklaşık 5 aydır hastanede tedavi gören Septioğlu, dün sabah, hayata gözlerini kapadı...

5 AYDIR HASTANEDEYDİ
Ardında birçok renkli anı bırakan Septioğlu, Meclise 3. dönemde adım attı, daha sonra da 5, 18 ve 19 ve 21. dönemlerde yine Elazığ milletvekili seçildi. 1978-1979 yılları arasında 1.5 yıl boyunca 3. Ecevit Hükümetinde, Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. Ama hafızalarda hep Hava cıvadan sorumlu bakan olarak kaldı...
Önemli olaylara tanıklık eden Septioğlu, kapatılan HEPin milletvekillerinin olaylı yemin töreni ile Merve Kavakçının Genel Kurul Salonuna türbanla geldiği 21. dönemde en yaşlı üye sıfatıyla geçici başkanlık yapmıştı.
Septioğlu, 1991 yılında, SHP listelerinden seçilen HEPli milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Diclenin yeminlerini, "Anayasaya uygun yemin etmedikleri" gerekçesiyle tekrarlatmıştı. Yemin ettikten sonra Kürtçe konuşan Zanayı "Kızım bir dakika bakar mısın?" diye uyaran Septioğlu, "baskı altında yemin ettiklerini" söyleyen Hatip Dicleyi de Anayasaya uygun yemin etmesi için uyarmıştı.

MECLİSTE TÖREN İSTEMEDİ
Aradan 8 yıl geçtikten sonra 1999 yılında 21. dönemin 1. birleşimini de geçici başkan sıfatıyla yöneten Septioğlu, bu sefer de kapatılan FPden İstanbul Milletvekili seçilen, ancak daha sonra Türk vatandaşı olmadığı gerekçesiyle milletvekilliği düşürülen Merve Kavakçı olayı sırasında da başkanlık kürsüsündeydi.
Kapatılan FP Milletvekili Merve Kavakçının, Genel Kurul Salonuna türbanla gelip yemin etmek istemesi üzerine başta Başbakan Bülent Ecevit olmak üzere DSP milletvekili sert tepki gösterince Başkan Septioğlu, birleşime ara vermişti. DSPlilerin tepkisi üzerine Kavakçı, yemin edemeden Genel Kurul Salonunu terk etmek zorunda kalmıştı.
Septioğlu, bugün Elazığda düzenlenecek cenaze töreninin ardından, doğum yeri olan Paludaki aile mezarlığında toprağa verilecek. Ailesinin istememesi nedeniyle DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu için Mecliste tören düzenlenmeyecek.

Hava cıvadan sorumlu bakanım
Meteoroloji kelimesini bile bir türlü telaffuz edemeyen Ali Rıza Septioğlu, bir dönem Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştı. Ve Septioğluna seçim bölgesi Elazığda, neden sorumlu bakansın diye sorulur. Bakan yine meteoroloji kelimesini bir türlü telaffuz edememiş ve kısaca şöyle demiş: "Hava cıvadan sorumlu bakanım." Septioğlunun titri uzun bir süre hava cıva bakanı olarak kaldı.

AYAĞIMDA ZİL YOK
Ali Rıza Septioğlu, Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturduğu gün, odasına akın akın misafir gelir. Her grup içeri girdiğinde, Bakan Septioğlu kapıya gidiyor ve dışarıda bekleyen odacısına çay sipariş ediyordu. Odacı, bir süre sonra dayanamaz bakanı uyarır: "Efendim, kapıya kadar gelip yorulmayın. Ayağınızın altında zil var. Basarsanız ben içeri gelirim....
Bakan Septioğlu, hemen ayakkabısının altını çevirip odacıya gösterir:
"Ne zili oğlum, benim ayağımın altında zil mil yok..."

ABDDE ÇİĞKÖFTE PARTİSİ
DYP-SHP Hükümeti döneminde, Türk Günü için New Yorka giden heyette Ali Rıza Septioğlu da yer alır. İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Devlet Bakanı Akın Gönenle birlikte Türk yürüyüşüne katılan Ali Rıza Septioğlu bir ara kaybolur. Türk heyeti doğal olarak panikler. Herkes alarma geçer ve köşe bucak Septioğlunu arar.
Bir yandan da Türk Büyükelçiliğine Kayıp bilgisi verilir. Ancak Septioğlu bir gün sonra elini kolunu sallayarak otele gelir. Açıklamasından anlaşılır ki, Septioğlu, Türk yürüyüşünde türkücü İzzet Altınmeşe ile karşılaşır ve onunla birlikte New Jerseye gidip, Türklerin hazırladığı bir çiğköfte partisine katıldıktan sonra uçakla geri döner... Ali Rıza Septioğlu cevir Kaydet biyografi6964
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Ali Rıza Septioğlu ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Ali Rıza Septioğlu yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi