Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Anzavur

Ahmet Anzavur, 1834 yılında doğdu. Kafkas sürgününde (1864) göç ederek Marmara yöresine yerleşen Ançok ailesindendir.

Osmanlı zaptiye örgütüne katılarak binbaşı rütbesine kadar yükseldi. İstanbul, Kütahya, Konya gibi önemli şehirlerde jandarma tabur komutanı olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılarak Bigaya yerleşti.

Birinci Dünya Savaşında Çerkes İttihad ve Teavun Cemiyetinin önde gelen kişilerinden Yusuf İzzet Paşa ve öğretmen Üzeyir Beylerin tavsiyesiyle Osmanlı Teşkilat-ı Mahsusasına alınarak Kafkas cephesinde görevlendirildi. Cesur, becerikli ve rütbesinin üstünde görevler yapan tanınmış bir kişiydi. Gönen ve Manyas yöresindeki Kafkas göçmen köylerinden topladığı gönüllülerle Marmara yöresinde Kuvay-ı Milliyeye karşı ilk karşı ihtilal hareketini başlattı. Başarıları sayesinde aldığı güçle Ankaraya yürümek için harekete geçtiyse de Geyve Boğazındaki çarpışmalarda başarı sağlayamadı. Atından düşerek yaralandı ve tekrar İstanbula dönmek zorunda kaldı. Bir süre sonra Biga tarafına gitti. 1921 yılı şubat ayı sonunda Eskişehir İstiklal Mahkemesince gıyabında idam cezasına çarptırıldı.

Bundan sonra pek etkinliği görülmeyen Ahmet Anzavur, 15 Nisan 1921de Karabiga dolaylarında bir Arnavut çetesinin pususuna düşerek öldürüldü. Biganın Buzağılık köyünde gömülüdür. Anzavur cevir Kaydet biyografi7081
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Anzavur ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Anzavur yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi