Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Arpa şehriyeli Pirinç Pilavı

Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı

Kullanılacak malzeme (4 kişilik): 2,5 su bardağı pirinç, 3 su bardağı su, 100 gr tereyağı, yeteri kadar tuz, 3 çorba kaşığı tereyağı (şehriyesi için), 1 kahve fincanı arpa şehriye.

Yapılışı: Pirinç bir tepside ayıklanır ve üstünü kaplayacak miktarda ılık su konur ve iyice soğuyuncaya kadar pirinç suda bekletilir. Su soğuyunca pirinçlerin kırılma-masına dikkat edilerek birkaç defa ovulur, sonra suyu dökülür. Pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar soğuk suyla yıkanır, en sonuncusunda suyu iyice süzdürülür. Bir tencereye tereyağı konur. Sonra 3 su bardağı su ve 1,5-2 çorba kaşığı tuz katılır, kaynamaya bırakılır. Diğer tarafta arpa şehriye 3 çorba kaşığı yağ içinde kızarıncaya kadar kavrulur. Şehriyeler iyice kavrulunca kevgirle alınır ve içinde bol kaynar su olan bir tencerede yarım saat haşlanır. Şehriyeden artan yağ kaynamakta olan pilav suyuna dökülür. Pilav suyu iyice kaynayınca suyu süzdürülmüş pirinç ve kavrulduktan sonra haşlanmış şehriye tencereye konur. Tahta kaşıkla bir-iki defa karıştırıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılır ve pirinçler suyunu çekinceye kadar orta ateşte pişmeye bırakılır. Pilav suyunu tamamen çekince tencerenin üstüne bir peçete, bunun üzerine de tencerenin kapağı kapatılır ve mümkünse kıvılcımlı ateşte, olmazsa çok kısık ateşte 5-10 dakika pilav demlendirilir. Tencere ateşten idirilmeden önce kevgirle pilav bir defa karıştırılıp servis tabağına alınır ve hemen servis yapılır.Arpa şehriyeli Pirinç Pilavı cevir Kaydet yemektarifleri27422
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Arpa şehriyeli Pirinç Pilavı ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Arpa şehriyeli Pirinç Pilavı yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi