Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Ayder Osman

Kırım Türk Edebiyatı

Kırım Türk edebiyatına hikayeleriyle katkıda bulunan Ayder Osmanın (1938-1997), "Tanış Közler" (1975), "Yıllar ve Dostlar" (1981), "Tutuşuv" (1989) hikaye kitapları neşredilmiştir.

Ayder Osmanın eserleri diğer Türk lehçelerine de aktarılmıştır. Tercüme sahasında da oldukça başarılı olan yazar, Rusçadan Kırım Türkçesine pek çok eseri çevirdiği gibi, Kırım Türkçesi ile yazılmış eserleri de Rusçaya tercüme etmiştir. Ayrıca yazarın Özbek Türkçesinden Kırım Türkçesine yaptığı aktarmaların yanında Kırım Türkçesinden Özbek Türkçesine yaptığı aktarma eserleri de bulunmaktadır.

Yazarın gerçek hayatta karşılaştığı olaylara veya şahısların hayatlarına dayanarak yazdığı deneme türündeki yazıları "Emcenden Selam" (1972) adlı kitabında toplanmıştır.

Ayder Osmanın deneme türünde yazdığı eserlerin yanında tenkidî eserleri de bulunmaktadır. Çocuk edebiyatı hakkında inceleme yazıları yazan Ayder Osmanın "Ösüv Basamakları" (1984) isimli eserinde yazar ve şairler hakkında yazdığı makaleler yer alır.

Kırım Türkleri Edebiyatı Yrd.Doç.Dr. Zühal Yüksel kirimdernegi.org.tr Ayder Osman cevir Kaydet biyografi7417
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Ayder Osman ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Ayder Osman yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi