Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Aydın Güven Gürkan

1941 yılında Elazığda doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Aydın Güven Gürkan, Gazi Üniversitesinde ekonomi profesörü olarak görev yaptı. Gürkan, bir süre de AITA Gazetecilik ve Halkla Ilişkiler Yüksekokulu Müdürlüğü görevinde bulundu. 17. Dönemde Antalya, 18. Dönem Elazığ, 19. dönemde de Içel milletvekili seçilen Gürkan, feshedilen Halkçı Parti ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ingilizce ve Almanca bilen Gürkan bir çocuk babası. (byasar)

10 mayıs 1941 yılında Elazığın merkez köyünde dünyaya geldi. Babasının memur olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Anadolunun çeşitli illerinde tamamladı ve 1963 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinin, Maliye ve Iktisat bölümünü bitirdi. Ardından Almanyada Köln Üniversitesinde doktorasını tamamladı. 70 yılında Gazi Üniversitesinde doktor asistan olarak akademik kariyerini sürdürdü. 1973 yılında, doçent olan Gürkan, 37 yaşında profesör ünvanını aldı. Gazi Üniversitesine bağlı Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Yüksek Okulunda müdürlük yapan Aydın Güven Gürkan, uzun yıllar Ekonomik Doktrinler kürsü başkanlığında bulundu ve bir süre rektör vekilliği görevini de sürdürdü. 1981 yılında, YÖK sistemini ve baskıları protesto ederek üniversiteden ayrıldı. Prof. Gürkan, 1983 yılında politikaya girerek

17. Dönem Halkçı Partiden Antalya Milletvekili oldu. 1984 tarihinde HPnin Genel Sekreterliğine, 1 Temmuz 1985 tarihinde ise partinin genel başkanlığına seçildi. SODEP ile birleşme konusunda SODEP Genel Başkanı Erdal Inönü ile temaslar yürüten Gürkan, kısa sürede anlaşmayı sağlayarak 3 Kasım 1985te gerçekleşen birleşmenin mimarlarından oldu. Birleşmenin ardından aynı gün oy birliği ile SHP adını alan birleşik partinin ilk kurucu genel başkanı olan Gürkan, 1 Haziran 1986da bu görevini Inönüye bıraktı. Eylül 1986 yılında SHP Genel Başkan Yardımcılığına seçilen Gürkan, 29 Kasım 1987 yılında SHP Genel Başkan Yardımcılığına seçilen Gürkan, 29 Kasım 1987 tarihinde yapılan genel seçimlerde parlamento dışında kalarak, aktif politikaya bir süre ara verdi. Daha sonra aktif politikaya yeniden dönen Gürkan, 30 Temmuz 1991 tarihinde yapılan kurultayda SHP Parti Meclisi Üyeliğine seçilerek, parti tarafından yeniden aktif olarak görevlendirilmiş oldu.

20 Ekim 1991 tarihinde yapılan Genel Seçimler sonucu Içel ilinden milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 2. kez girdiği TBMMde 7 Kasım 1991 günü Grup Genel Kuruluda Grup Başkanvekilliğine seçilen Gürkan, aynı göreve 22 Eylül 1992de yeniden seçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.Bilahare CHP içinde muhalif ve edilgen bir üye kimliğiyle sol kanatla hareket etti.Denez bayakal’ın yeniden genel başkanlığa seçilmesinden sonra ayrı bir sol parti kurma gerektiğini söyledi.Gürkan, Almanca ve yayın izleyebilecek düzeyde de Ingilizce biliyor. Gürkanın çeşitli ders notlarının yanısıra yayınlanmış çok sayıda makalesi ve "Kalkınmanın, sosyo-ekonomik sorunları" adlı bir kitabı bulunmaktadır. Prof. Gürkan bir çocuk babası. Aydın Güven Gürkan cevir Kaydet biyografi6866
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Aydın Güven Gürkan ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Aydın Güven Gürkan yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi