Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Cafer Gafar

Kırım Türk Edebiyatı

Sovyet rejimi ve komünizmi bir propagandist gibi eserlerinde seslendirmiştir.Akmescitin Tavdayır köyünde doğan Cafer Gafar (1898-1938), edebiyata 1921de "Duygularım" şiiriyle girmiştir. Şair, bu şiirinde ve "İnternatsional Çalına" adlı şiirinde Ekim inkılabını anlatır; "Amansız Küreşte", "Eşitigiz!" gibi şiirleriyle de halkın hayatında meydana gelen sosyal değişmeleri gösterir.

Sovyet uşaklığı onu Stalinin zulmünden kurtaramadı

Nesir türünde de eserleri bulunan Cafer Gafar, hikayelerinde aktüel konuları işler. Eserlerinde zengin ve yoksul arasında ki sınıf farklılığını işleyen sanatçının esas özeliği psikolojik derinlik ve dil sadeliğidir. Halk dilini tam olarak benimseyen Cafer Gafarın savaştan evvel "İnkılabi Şiirler"(1926), "Ömürden Örnekler"(1927), "Hikayeler ve Şairler"(1933) isimli kitapları yayımlanmıştır. Ne yazık ki, sosyalizmin kurulması ve yerleşmesi için yaptığı çalışmalara rağmen 1938 yılında Stalinin zulmüne uğramaktan kurtulamayan Cafer Gafarın mezarı bile belli değildir.

Kırım Türkleri Edebiyatı Yrd.Doç.Dr. Zühal Yüksel kirimdernegi.org.tr Cafer Gafar cevir Kaydet biyografi7439
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Cafer Gafar ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Cafer Gafar yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi