Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Cem Ersever

Ahmet Cem Ersever,1950 yılında Erzurumda doğdu.Emekli Jandarma Binbaşı.
Ankarada Basın Yayın Yüksek Okulunda bir yıl okuduktan sonra 1969 yılında girdiği Harb Okulundan 1972 yılında mezun oldu.

11 Aralık 1979da Jandarma Genel Komuranlığı tarafından İçel, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir illerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi [Ç.Ağaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği, s.31]. 20 Şubat 1980de Trabzondaki kaçakçılık olaylarının takibi ile görevlendirildi. Henüz Yüzbaşı rütbesindeydi. 12 Eylül sonrasında Güneydoğuda yaşanan terör olaylarına karşı mücadele etmek amacı ile istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı (JİTEM) adı aldında faaliyet gösteren merkezi bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı ve doğrudan Jandarma Genel Komutanına bağlı olarak çalışacak olan JİTEMin başına geçti.

Ersever, bir süre sonra Aydınlık gazetesinden Soner Yalçına yaptığı açıklamalar ile Yeşil kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım ve bazı faili meçhuller ile ilgili bilgiler verdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlisin kuşkulu bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti. İstifa mektubunda "Güneydoğuda yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir." diyor ve yaşanan gerçekleri ve PKK ile mücadelenin eksikliklerini kamuoyuna duyurmaya çalışacağını açıklıyordu [Ç.Ağaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği, s.99]. Bu arada PKK ile psikolojik mücadele yöntemi olarak Ahmet Aydın takma adıyla, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler isimli kitapları yazmış, ancak geçim sıkıntısı içine düşmüştü. İşadamı Alparslan Ertuğ ile ilişki içindeydi ve eğer kendisine birşey olursa Güneydoğudan tanıdığı Hanefi Avcıya haber vermesini istemişti. Ersever Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili olarak mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993de Ankaraya gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. 1 Kasımda Ankara, Çamlıderede sevgilisi Neval Bozun, 2 Kasımda Ankara, Polatlıda itirafçı Murat Demirin ve 4 Kasım 1993de Ankara, Elmadağda Ahmet Cem Erseverin cesetleri jandarma tarafından bulundu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü. öldürülmüştü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Binbaşı Erseverin İtirafları
Soner Yalçın
Kaynak Yayınları / Siyasal Tarih ve Türkiye Dizisi Cem Ersever cevir Kaydet biyografi7089
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Cem Ersever ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Cem Ersever yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi