Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Charli Caplin

Asıl adı Charles Spencer olan Charlie Chaplin 1889da Londrada sirkte oyuncu olarak çalışan bir ailenin ferdi olarak doğdu.1910dan itibaren ABDye yerleşen Charlie
1913den itibaren önceleri kısa metrajlı filmlerde rol aldı.O dönemde 19l7den itibaren oyuncu.senarist ve yönetmen olarak birçok filme imza attı.1919da United Artists isimli film şirketini kurarak birçok filmin çekimine öncülük etti.Filmlerinde mim sanatının öğelerini ustaca kullanması,duygusallığı ve sakarca hareketleri onu sinemanın ekol ismi haline getirdi.Şarlo tiplemesi birçok komedyene esin kaynağı oldu.1952de İsviçreye yerleşen Chaplin 1966da Hong Konglu Kontes(A Countess from Hong Kong) filminin yönetmenliğini yapıp sinema dünyasına veda etti.1964de My Autobiography (Yaşamım) isimli eserinde hayatını anlatan Şarlo 1977de İsviçrede hayata veda etti.

Şarlonun iz bırakan filmleri Şarlo Asker(Shoulder Arms1918),Yumurcak(The Kid-1921),Şarlo Hacı(The Pilgrim-1922),Altına Hücum(The Gold Rush-1925),Şehir Işıkları
(The City Lights-1930),Şarlo diktatör(The Great Dictator-1940) ve Sahne Işıkları(lamelight-1952)tir.

HAKKINDA YAZILANLAR

1.Charlie Chaplin
Şarlo
Marcel Martin
Bilgi Yayınevi / Sinema Dizisi
Sinemanın en evrensel tipidir Şarlo, bundan dolayı sinemanın da simgesidir. Şarlo sinemayla birlikte emekledi, büyüdü, olgunlaştı. Sinemanın sanat oluşu kadar, yığınlara ulaşmasında, aydınların ilgisini çekmesinde de en büyük pay Şarlonundur. "Sokaktaki küçük adam"ı canlandırarak sinemanın insancıl boyutlara ulaşmasını sağlayan da odur. Bu kitapta, Şarlo ve onun dahi yaratıcısı Chaplin üzerine en titiz incelemeyi, en özlü çözümlemeyi bulacaksınız.


ESERLERİ

Hayatımın Hikayesi
Charles Chaplin
Afa Yayınları / Sinema Dizisi
...Zalimler de böyle sözler vererek iktidara geldiler. Ama yalan söylediler! Sözlerini tutmuyorlar. Hiçbir zaman da tutmayacaklar! Diktatörler kendilerini kurtarır ama halkı köle gibi kullanır. Artık dünyanın özgürlüğü için savaşalım, hırstan, nefretten ve hoşgörüsüzlükten kendimizi arındıralım. Sağduyulu bir dünya için savaşalım, bilimin ve gelişmenin bizleri mutluluğa götüreceği bir dünya için savaşalım. Askerler, demokrasi adına birleşelim!
-Charlie Chaplin (Diktatör filmindeki konuşmadan alıntı)- Charli Caplin cevir Kaydet biyografi7201
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Charli Caplin ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Charli Caplin yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi