Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Comodo Internet Security

Boyutu:24.5 Mb

İşletim Sistemi:WindowsXP/Vista

Dil:Ingilizce

Açıklama:
sağladığı güvenlik sertifikaları ile tanınan comodo'nun ürettiği, bir çok incelemede iyi sonuçlar ödüller almış, ücretsiz bir güvenlik duvarı (firewall)yazılımıdır. yazılımın kendiliğinden güncelleme desteği gerçek zamanlı koruması bulunmaktadır. isterseniz diğer yazılımlardan farkına özelliklerine birlikte göz atalım.

comodo kişisel güvenlik duvarı (comodo personal firewall), ilk açıldığında başlama seçeneği (launch pad) ile karşımıza gelir. sol kenarda farklı seçenek sunulmaktadır.

kişisel güvenlik duvarı
işe yarar uygulama (available application)
yeni servis teklifler (new services offers)

ilk bölüm olan kişisel güvenlik duvarı tıklandığında sağ bölümde, yazılımın kişilere hangi imkanları sunduğunu açıklayan bölümler uygulama penceresini göster (show application window) bölümleri yer almaktadır.

sunulan imkanlar olarak karşımıza; dahiliye karşı dış hücumlar güvenliğini sağlamak(secures against ınternal and external attacks), bilgisayarı fırsatçılara karşı gizlemek taramak (stealths your p.c. against opportunistic port scans), kötü niyetli internet erişimlerini truva yazılımlarını engellemek (blocks ınternet access malicious trojan programs), hırsızlığa karşı kişisel verilerinizi korumak (safeguards your personal data against theft), bilgisayar için tam-son nokta güvenliği sağlamak (delivers total end-point security for p.c. and net) gibi özellikler sunmaktadır.

uygulama penceresini göster seçeneğine tıkladığımızda karşımıza özet (summary), gizlilik faaliyet-etkinlik (activity) bölümlerinden oluşan bir pencere çıkar. özet sekmesine tıkladığımızda karşımıza güvenlik izlemesi (security monitoring) bölümü çıkmaktadır. ayrı bölümden oluşmaktadır:

uygulama izleme sistemi (application monitor)
bileşenleri gözleme sistemi (component monitor)
ağ izleme sistemi (network monitor)
uygulama davranış analizi (application behaviour analysis)

birinci bölümde, bilgisayarda kurulu olan yazılımları izleme altına alarak daha ilk başta bilgisayarda zararlı yazılım kodların olup olmadığını araştırarak bulur. tıklandığında bilgisayarda mevcut olan yazılımların durumunu gösterir bilgi tablosu karşımıza çıkar.

ikinci bölümde, bilgisayarda kurulu olan yazılımların listesini çıkararak yazılımların sürüm (version), izin, kampanya, tanımlama gibi tüm özelliklerinin dökümünü yapar tüm yazılım bileşenlerini denetim altına alarak zararlı kod içerip içermediklerini sürekli olarak denetler.

üçüncü bölümde, bilgisayar ağlarını denetleyerek bilgisayara sızmaya çalışan kötü niyetli internet erişimlerini truva yazılımlarını engelleyerek bilgisayarın son derece sağlıklı bir yapıda olmasını sağlar.

dördüncü bölümde, yazılımın uygulama davranışlarını denetim altına alarak sürekli yazılımı test eder yazılımın üst düzeyde çalışmasına olanak sağlar.

yazılım; bilgisayar güvenlik düzeyi (computer security level)'nde ise bilgisayarı istenilen güvenlik engelleme konumuna getirebilme yeteneğine sahiptir.

gizlilik bölümü seçildiğinde yazılım kullanıcılara uygulama kuralı (application rule), kuralı (network rule), güvenilir uygulama (trusted application), yasaklanan uygulama (banned application)ve bölge (zone) başlıkları altında ayrı uygulamanın seçeneklerini sunar. seçeneklere tıkladığımızda yazılım bizden istenilen seçeneğin kaynağının belirtilmesini ister -ki; seçeneklerin özel belirtilmesi gerekli yazılım varsa seçilmesinde fayda vardır.- yazılımın seçenekleri kendiliğinden atama yeteneği mevcuttur.

sihirbazlar (wizards) bölümünde ise güvenilir bir bölgeyi ilave etmek (add trusted zone) bilinen-güvenilir uygulama için tarama (scan for known application) seçenekleri bulunmaktadır. güvenilir bir bölgeyi ilave etmek için seçeneği tıklamanız adımları takip ederek bildiğiniz bir internet adresini yazmanız yeterli olacaktır. yazılım artık adresi zararsız olarak algılayacak ama izlemeye devam edecektir. bilinen-güvenilir uygulama için tarama seçeneğine tıkladığımızda yazılım kullanıcı tarafından seçilen diğer seçilmeyen uygulamaları tarama yeteneğine sahiptir. yazılım işlemi kendiliğinden sunmaktadır.

son olarak faaliyet-etkinlik bölümünde ise, bağlantılar (connections) günlükler (logs) seçenekleri mevcuttur. bağlantılar bölümünde, bilgisayarda bulunan internetle bağlantısı olan tüm yazılımların listesi durumlarını gösterir rapor izleme pozisyonları bulunmaktadır. kaydetme bölümünde, internete bağlı olan veya bağlantısı bulunan yazılımların hangi sıklıkla internete bağlı olduğunu test ederek izleme sıklığını belirler rapor tutar.

işe yarar uygulama bölümünde sırayla; yazılımı yükseltme (i-vault),antivirüs, yedek-destek (backup) bölümleri mevcuttur. yazılım yükseltme bölümü seçilerek uygulamayı indir sekmesi tıklandığında yazılımın yeni sürümü bilgisayara kurulum-sistem şeklinde inmektedir. antivirüs sekmesi tıklandığında, yazılımın kendisine ait antivirüs yazılımı bilgisayara inmektedir. yedek-destek sekmesi tıklandığında ise sunucuların, mahalli ağların, dvd yazıcılarının, listelerin sıkıştırılmış dosyaların dahil yedeklemesini yapabileceğiniz bir yazılımı bilgisayara indirmektedir.

son olarak yeni servis teklifler bölümünde ise yazılımın diğer türleri yararlanacağınız diğer bölümler yer almaktadır.

yenilikler:
comodo kişisel güvenlik duvarının bir önceki sürümden farklı yeniliklerine dilerseniz birlikte bir göz atalım.

protokol analizi seçmesi; yazılım bilinmeyen uygulama bileşenlerini algılayarak bunu bildirmek için hemen uygun linki sağlamaktadır.
sahte paketlerin algılamasına anahtar uygulaması; kullanıcı tarafından düzenlenebilmektedir.
paketleri toplam kontrol doğrulama; zararlı kodlar bilgisayara ulaşmadan önce değiştirilmiş veri paketlerini kontrol etmektedir. aynı zamanda her veri paketinin toplam kontrol doğrulamasını karşılaştırmaktadır.
değiştirmeye karşı koruma artırıldı; bilgisayar korsanlarının bilgisayarın veri tabanını kurulumuna karşı yaptıkları saldırılarda koruma artırılarak kullanıcı bilgisayarı koruma altına alınmıştır.
uygulama bileşeni kimlik belirlemesi; veri paketlerinin internetten bilgisayar erişimine izin vermeden önce bir uygulamanın tüm bileşenlerinin kimlik tespitini yapmaktadır.
uygulama davranışı analizi; her bir uygulama davranışını analiz eder internet erişimine izin vermeden önce, herhangi bir şüpheli faaliyeti algılar.
truva protokollere karşı savunma.
gelişmiş protokol sürücüsü, düzey koruma, akıllı alarmlar; her alarm, kullanıcılara öneriyle birlikte güvenlik için düşünce davranış kısmı sunmaktadır. kullanıcılara yapmaları gerektiği konusunda seçenek sağlamaktadır.
windows güvenlik merkezi bütünleştirmesi; windows xp(sp2), tehlikeli işlem veri paketlerine karşı korumayı tanımaktadırlar.
hataları arayüzle bildirme.
kişisel güvenlik duvarı kaydetmesi; olayların ayrıntılı tanımlamalarıyla tüm faaliyetlerini açıklar.
güvenlik yönetimi arayüzü geliştirildi.
uygulama faaliyeti kontrolu; yazılım tarafından zararlı veri adresleri, her bir uygulama trafik miktarı ayrıntılı olarak kontrol edilmektedir.
zararlı kodları tanıma kapasitesi artırıldı; 10.000 uygulamanın üzerinde zararlı kodları tanımaktadır.
zeki, akıllı popup önleyiciler; özellik sayesinde yazılım popup'ları zararlı-zararsız olarak ayırabilme yeteneğine sahip olmuştur.
pc boyunca güvenlik (pc security during start up); bilgisayar açıldığı andan itibaren güvenlik yazılımlarını algılayıcılarını devreye sokmaktadır.
kendiliğinden güncelleme özelliği yenilendi.
uygulama tanıması veritabanı yenilendi.
uygulama faaliyeti kontrolu geliştirdi.
yazıya ait kullanıcı arayüzü geliştirdi.
kullanıcı arayüzü yenilenerek daha aktif işlevsel bir hale getirildi.

not:yazılım kurulduktan sonra gün içinde lisansın alınmasını istemekte, ancak lisans ücretsiz olarak e-posta adresine verilmektedir.

editör notu:
yazılım diğer birçok benzeri yazılım gibi görünse fonksiyonları, zararlı truva yazılımlarını önleyebilmesi, sürekli olarak kendisini denetim altında tutması kendiliğinden güncelleme yapabilmesi gibi özellikleriyle plana çıkmayı başarmış bir yazılımdır.

not yazılımın bit destekli sürümünü buradan, türkçe destekli bir önceki sürümünü ise buradan inndirebilirsiniz.

comodo-nternet-security-programi_indir41416

Programını indir dosyalar41416
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi