Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Dil, Düşünce Ve Varlık Ilişkisi

Bu çalışmanın amacı; J. Locke ve G. Berkeley 'de dil düşünce ve varlık kavramlarını ele alıp adı geçen filozofların bu kavramlara bakış açılarını her iki filozofun bu kavramlar konusundaki yaklaşımlarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma giriş iki ana bölüm ve sonuç 'tan oluşmaktadır.
Girişte adı geçen kavramlar (dil düşünce ve varlık) birbirleriyle ilintili olarak ele alınıp bu kavramlara ilişkin felsefe tarihi içinde var olan bir takım yaklaşımlara değinilmiştir.
Birinci bölümde J. Locke 'un dil düşünce ve varlık kavramlarına ilişkin yaklaşımını ele aldık. Bu anlamda Locke 'un dil-düşünce ilişkisi bağlamında nominalist varlık nazariyesi bağlamında realist bir yaklaşım sergilediğini vurguladık.
İkinci bölümde ise G. Berkeley 'in dil düşünce ve varlık kavramlarına ilişkin yaklaşımlarına değinip Berkeley 'in kavram realizmine ve maddeyi inkar eden subjektif idealizme varan yaklaşımlarına değindik.
Bu çalışmanın ilk iki bölümünü adı geçen filozofların konuyla ilgili yaklaşımlarına ayırıp bu anlamdaki kuramlarını sistematik bir bağlamda vurgulamaya çalıştık.
Sonuç bölümünde ise her iki filozofun dil düşünce ve varlık kavramlarına ilişkin yaklaşımlarını kritize ederek genel bir çözümleme yoluna gittik. Dil, Düşünce Ve Varlık Ilişkisi cevir Kaydet kitap68761
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Dil, Düşünce Ve Varlık Ilişkisi ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Dil, Düşünce Ve Varlık Ilişkisi yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi