Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Enixma (E-Dergi)

Boyutu:7.53 Mb

İşletim Sistemi:Windows(Tümü)

Dil:Türkçe

Açıklama:
bir grup linux kullanıcısının başta gnu/linux olmak üzere açık kaynak kodlu özgür işletim sistemleri programları için oluşturdukları e-dergi projesidir.

yazar kadrosunun yazılarında özgür sistemlerin can alıcı ilgi çeken konularını ele alıyor. yazdıkları yazıların sade anlaşılır olması her kesimden linux kullanıcılarının anlamasını hoşça vakit geçirmesini sağlıyor.

üreticiden enixma e-dergi'nin 20. sayısı hazır. sayıda kişisel verilerin saklanması için şifrelenmiş disk bölümleri oluşturma konusuna devam ediyoruz. luks kullanımı yapılandırması adım adım anlatılıyor. güvenlik konusunda geçen sayıda sayıda yer verdiğimiz disk şifreleme konusunu destekleyecek biçimde kabuk programlama konusunda güvenlik konusunu ele aldık.

programlama yapanların veya sistem yöneticilerinin özellikle dikkat etmesi gereken ama gözden kaçtığı anda ciddi tehlikeler yaratabilecek olan bazı ufak tefek ayarlar, programlarınızı yazarken alışkanlık veya dikkatsizlik sonucu yazılan hatalı kodların nelere yol açabileceği bunların nasıl önüne geçilebileceğini ayrıntısı ile anlatıyoruz.

vektör tabanlı bir grafik çizim aracı olan ınkscape'i anlatırken birlikte enixma mayıs 2008'in kapağını hazırlıyoruz.

elektronik konusundaki yazılarımıza rs232 konusunun devamı olarak, sayıda seri iletişim ile devreden yollanan verinin işlenmesini ele alıyoruz. gelecek sayılarda ise bilgisayarımızdan aletlerini kontrol etmeye başlıyoruz. şimdiden hazırlığınızı yapın.

önceden çıkış tarihi belirtilen bazı linux dağıtımları; mandriva 2008.1 spring, ubuntu 8.04 ile lapis ekibinin kişisel çabaları ile geliştirdiği lapis linux bsd ailesinin üyesi olan pcbsd 1.5 sürümü sayıda incelemelerde yer alıyor. incemeleyi yazdıktan sonra derginin çıkmasına iki gün kala pcbsd 1.5.1 sürümü duyurulduğu için haberler kısmında kısaca farklarına yer verdik. 1.5 kullananlar 1.5.1'e terfi edebilirler. haziran sayısında eğer önceden duyurulduğu tarihe yetişirse fedora sayfalarımızda yerini alacak. opensuse'nin haziran ayında çıkacak olması nedeni ile incelemesi temmuz sayısında şimdiden yerini ayırtmış durumda.

berkeley software distribution kısaltması olan bsd, türk kullanıcıların bildiği kullandığı bir diğer işletim sistemi olarak son iki sayıda pcbsd 1.4.1, desktopbsd 1.6 ile yer almıştı. gelecek sayılarda bsd ailesinin diğer üyeleri sayfalarımızda yer alacak. bsd ile daha önce tanışmadıysanız veya sadece adını duyduysanız gelecek sayılarımızı izleyin. belki aradığınız bsd ailesinin bir üyesidir.

21. sayıda yeniden okuyucularımızla buluşmak üzere...

not: e-dergi "pdf" olduğu için pdf tarayıcılarıyla okunabilir. örneğin: adobe reader, foxit reader.

enixma-e-dergi-programi_indir41207

Programını indir dosyalar41207
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi