Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Ergeş Uçkun

Afganistan Türklerinden olan Şahimerdankuloğlu Ergeş Uçkun, Afganistanın Meymene vilayetine bağlı Ant-hoyde 21 Şubat 1927de doğdu. 1938-44 yılları arasında Anthoy İlkokulunu bitirdi. 1950 yılına kadara Kabil Darül-muallimîninde okudu. 1950-52 yılları arasında Kabil Darülfünununda kimya ve biyoloji okudu. 1952-54 yılları arasında Anthoyda öğretmenlik yaptı. Siyasî dalgalanmalar yüzünden Meyme-neye gönderildi. 1957 yılına kadar Abu Ubeydi Cuzcani Lisesi müdür muavinliği görevinde bulundu. O zamanki Afgan Hükümetinin Türklere karşı açtığı yok etme siyasetine isyan ederek sevdiği mesleği ve vatanından ayrıldı. Pakistan ve İranı kaçak olarak geçti ve "Ayyıldızımıza kavuştum" dediği Türkiyeye sığındı.

1957-61 yıllan arasında Adanada öğretmenlik yaptı. 1961 yılında istifa etti. Mersinde Ataş Rafinerisinde çalışmaya başladı. 1974 yılında oradan da ayrılarak Amerikaya göçtü. Princetonda Mobil Oiilde teknik eleman olarak çalışmaya başladı. Kışlağı Horasan, menzili Baku, yaylası Almatı, sevgilisi Ankara, aşkı Aşkabat, gönlü Taşkent ve Semerkant olan şair Ergeş Uçgun, halen emekli olarak ABDnin New Jersey eyaletinde yaşamaktadır.

Türkiyede çeşitli yayın organlarında Türk Dünyası ve Türklük meselelerine ilişkin pek çok araştırma ve inceleme yazılarında çıkan, Ergeş Uçkunun, "Yurt Koşukları" adlı bir şiir kitabı yayınlanmıştır. Ergeş Uçkun cevir Kaydet biyografi7470
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Ergeş Uçkun ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Ergeş Uçkun yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi