Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Flagfox

Boyutu:406 Kb

İşletim Sistemi:Windows(Tümü)

Dil:Ingilizce

Açıklama:
sizlere; çağımızın faydalı oldukça çok kullanıcılı icatlarından biri olan firefox için üretilmiş flagfox eklentisini tanıtmak üzereyiz.

flagfox eklentisini bir cümleyle kısaca anlatmak istersek
flagfox; firefox internet tarayıcınızın alt tarafına yerleşerek, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin yerini, ülke, şehir, adresi şeklinde size göstermeye yarayan bir firefox eklentisidir.

ziyaret ettiğiniz sitenin yerini göstermek derken; konuyu biraz açmamız gerektiğini hissediyorum.
internet ortamında gördüğümüz her site, server (sunucu) denen ana yayınlayıcı, fiziki olarak bir bilgisayar üzerinde bulunmaktadır. tabi bilgisayarlar data centre (veri merkezi) denen firmalar, merkezler aracılığıyla korunmakta, bizlere hizmet verebilmeleri için organize edilmektedir.

flagfox eklentisinin yaptığı ise bize bilgisayarların yerlerini göstermektir.

yerlerini gösterirken verdiği bilginin yanına ufak tefek, çerez mahiyetinde, bazen işimize yarayacak birkaç ayrıntıyı eklemektedir. mesela; dns adresi, yani web sitesinin bulunduğu ana bilgisayarın internetteki sabit adresini, ülkesini, eyalet ve/veya ilini göstermektedir.

dns ınfo (sunucu bilgisi) eklentinin ana çalışma şekli olan özellik; anda firefox tarayıcınızda açık olan sitenin yayınlandığı sunucunun bulunduğu ülkeyi, ili, adresini göstermektedir.

whois bilgisi (kimin adına kayıtlı) ziyaret ettiğiniz web sitesi adının kimin adına kayıtlı olduğu, yayınlayıcı firmasının kaç site yayınladığı birçok bilgiye ulaşabileceğiniz bir sayfanın açıldığı hizmettir.

geotool (coğrafi harita) adresini haritada göstererek, gelen haritada sunucu adresine kadar ulaşabilme özelliği sunulmaktadır.
not özellik ile bulacağınız adres bilgisinin güvenilirliği; data centre (veri merkezi) yönetiminin adreslerini kaydettirirken doğru adres verip vermemelerine göre değişecektir, ihtimali göz önünde bulundurmanızı öneririz.

wikipedia (ansiklopedi) ziyaret ettiğiniz sitenin sunucusunun bulunduğu ülkenin wikipedia'da bulunan tanıtım sayfasını açarak ülke hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

copy (ıp kopyala) özellik ile ise ziyaret ettiğiniz web sitesinin sunucu adresini tek tıklama ile bilgisayarınızın hafızasına kopyalanmasını sağlar.

örneğin firefox internet tarayınız ile http://www.wikipedia.org sayfasını açtığınızda farenizi yani imlecinizi firefox tarayıcınızın sağ alt (ilk kurulumda orada) köşesindeki bayrağın üzerine getirdiğinizde windows bilgi baloncuğu şeklinde sarı bir uyarı görerek wikipedia’nın sitesinin hollanda’dan yayınlandığını görürsünüz. ben bile yeni öğrendim )

versiyon uyumu firefox 1.5 ile 3.0b2 sürümleri arası tüm sürümlerde sorunsuz çalışabilmektedir.

firefox eklentilerinin kurulması :
programı inndir linkine tıkladığınızda gelen ekranda tarayıcınızın menü kısmının altında çıkan sarı uyarı çubuğuna tıklayıp siteye izin ver seçeneğini seçmeniz halinde firefox eklenti yükleme/kurma penceresi gelecektir. pencerede kur butonundaki sayan süre bitince tuşa basıp kurulmasını sağlayabilirsiniz. firefox eklentilerini kurduktan sonra mutlaka firefox'unuzu yeniden başlatmanız önerilir. zaten uyarı her eklenti kurulumundan sonra ekranda görünecektir.

firefox eklentilerini kaldırmak güncellemek için :
tarayıcınızın üst menülerinden araçlar menüsünün altındaki eklentiler kısmına tıkladığınızda açılan eklenti kurma/kaldırma/güncelleme penceresinde kaldırmak istediğiniz eklentiyi bulup üzerinde sağ tıklayıp kaldır diyebilir veya üzerine bir kez tıklayıp pencerenin alt kısmında bulunan kaldır tuşuna basarak kaldırabilir veya güncelle butonu ile pencerede bulunan tüm eklentilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz. firefox eklentilerini kaldırdıktan, güncelledikten sonra mutlaka firefox'unuzu yeniden başlatmanız önerilir. zaten uyarı eklentiler ekranında görünecektir.

gizlilik ilkesi :
mozilla.org sitesinde yayınlanan, mozilla güvencesiyle, flagfox gizlilik kullanım güvencesi metni aşağıda türkçe olarak sunulmuştur. metnin orjinalini (ingilizce) buraya tıklarayak okuyabilirsiniz.

bu eklentiyi internet tarayıcınıza kurduktan sonra, bilgisayarınızdan hiçbir bilginiz üçüncü şahıslara veya internet üzerinden başka bir yere gönderilmeyecektir.
eklenti tarafından çalıştırılan;
ıp adresi yer gösterme hizmeti önceden belirlenmiş internet ortamında birçok site tarafından güvenilerek kullanılan sitelerin veritabanlarından alınarak sunulmaktadır.
site adı sorgulama hizmeti fazla kullanılan dns cache yani dns kayıtlarının tutulduğu sunucu seçilerek alınmaktadır. eğer proxy özellikli bir üzerinde çalışıyorsanız özellik çalışmayabilir fakat flagfox ayarlarından özelliği kendinize göre değiştirebilirsiniz.

flagfox harici web hizmetlerini; tarayıcınızın alt kısmındaki eklentimize tıkladığınızda önce kendi sitesindeki standart yönlendirilerce işleyip sonra belirlenmiş hizmet verici sitelerin veritabanlarından sorgulayarak sunmaktadır. flagfox hizmeti sunarken; hizmet aldığı sitelerden, sadece kullanıcının bilgisini almak için tıkladığı sitenin adresini, sunucu adını, ve/veya ülke adını göndermektedir. bilgiler hiçbir şekilde flagfox sunucusunda depolanmamakta, ileride tekrar çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere kaydedilmemektedir.

flagfox-programi_indir41007

Programını indir dosyalar41007
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:

Taglar :

Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi