Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Gazneli Mahmut

Gazneli Devletinin en büyük hükümdarı ve de Hindistan Fatihi Gazneli Mahmut, 2 Kasım 971de doğdu. Gazneli Devletinin kurucusu Sebük Teginin oğlu olan Mahmut, genç yaştan itibaren devlet idaresinde görev aldı.

997de Gazne tahtına geçen Mahmud, Buhara, Horasan, Herat, Belh, Büst ve Kabili Samanilerden aldı. Daha sonra, bugünkü Afganistan ve Belucistan ile Harezme kadar tüm Maveraünnehiri ele geçirdi. Ardından Rey, İsfehan, Save, Kazvin, Zencan ve Ebheri alarak, İran topraklarının büyük bölümüne hakim oldu. Eylül 1000de ilk Hindistan seferine çıkan Sultan Mahmut, 1027ye kadar Hindistana 17 büyük sefer yaptı. Bu seferler sırasında Hindistanda birçok cami yaptıran ve İslamiyeti öğretmek üzere alimler yerleştiren Mahmut, İslam Dininin Hindistanda yayılıp, kabul görmesini sağladı.

Cihangirliği yanında, alim bir kişiliği de olan Mahmud sarayında alim ve şairlere sohbet ve tartışmalar da yaptırırdı. Firdevsinin meşhur Şehnamesi de dahil devrinin pekçok kitabı Gazneli Mahmuda takdim edildi. 33 yıl hükümdarlık yapan Sultan Mahmut, 1030da Gaznede vefat etti ve burada defnedildi.

Türk dünyasının yetiştirdiği en büyük hükümdarlardan biri olan Sultan Mahmut İslam dünyasında yayılma istidadı gösteren sapık Batınilik akımlarına karşı da mücadele etti. İmar faaliyetlerine büyük önem veren Sultan Mahmut, Gaznenin yanısıra Belh ve Nişabur gibi önemli şehirleri mamur hale getirdi Gazneli Mahmut cevir Kaydet biyografi7491
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Gazneli Mahmut ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Gazneli Mahmut yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi