Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Gelenek Devam Ediyor, Gezici Festival Yollara Düşüyor!İlk festivalden bu yana olduğu gibi yine Behiç Ak’ın çizdiği ve Yeşim Demir’in grafik tasarımını gerçekleştirdiği afişle yola çıkan Festival, bu yıl Almanya’dan Güney Kore’ye, Singapur’dan Polonya’ya 32 ülkeden 112 yönetmenin toplam 94 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.

Bu yıl 15. yaşını kutlayacak olan Festival’in teması “Karşı-LIK” olacak. Film gösterimlerinden söyleşilere Festival “Kapitalizm”e, “Savaş”a, “Burjuvazi”ye, “Eğitim Sistemi”ne, “Milliyetçilik”e, “Militarizm”e, “İşkenceye”, “Cinsiyetçilik”e, “Sömürü”ye ve “Otorite”ye karşı duracak.GEZİCİ FESTİVAL YİNE YOLLARDA

Festival bu sene yuvasına geri dönüyor ve yolculuğuna yeniden Ankara’da başlıyor. 4-10 Aralık tarihleri arasında Batı Sineması’nda gereçekleşecek Festival’de Ankaralı sinemaseverler birbirinden güzel filmlerle buluşacak. Ayrıca, uzunca bir süredir kapalı olan Batı Sineması’nın kapıları Festival seyircisi için yeniden açılacak.

İkinci durak Artvin

Gezici Festival 11-17 Aralık tarihlerinde ise Artvin’de konaklayacak. Son üç yıldır Kars’ta gerçekleştirilen Festival’in uluslararası yarışması bu yıldan itibaren Artvin’de düzenlenecek. Yarışmada 6 ülkeden 10 film yarışacak ve Altın, Gümüş Boğa Ödülleri ve SİYAD Ödülü sahiplerini bulacak. Festivalin yerli ve yabancı konukları da bu yıldan itibaren Artvin Valiliği’nin ve Artvin Belediyesi’nin ev sahipliğinde Artvin’de ağırlanacak.

Festival sınırları aşıyor

Festival’in son durağı ise Makedonya’nın Üsküp kenti olacak. 18-20 Aralık tarihleri arasında, Üsküp Büyükelçiliği Tanıtma Müşavirliği’nin katkılarıyla Üsküp’te gerçekleşecek Festival, Türkiye sinemasının son dönem önemli örneklerini gösterecek ve filmlerin yönetmen ve oyuncularını seyirciyle buluşturacak.

FESTİVAL’İN GÖSTERİM MEKANLARI

15. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri Batı Sineması’nda gerçekleşecek. Uzun bir süredir kapalı olan Batı Sineması, Festival için yeniden açılacak ve seyirciyle buluşacak. Festival’in Artvin’deki gösterim mekanı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi, Üsküp’teki ise Üsküp Sinemateki olacak.

FESTİVAL BİLETLERİ 6 TL

Festival biletleri 23 Kasım Pazartesi günü satışa çıkıyor. Sinemaseverler, biletlerini Biletix’ten ve Batı Sineması’nda açılacak gişelerden satın alabilecekler. Biletler tam ve öğrenci ayrımı olmaksızın 6 TL’den satılacak.

YILIN EN İYİ FİLMLERİ GEZİCİ FESTİVAL’DE YARIŞIYOR!

Festivalin programı bu yıl yine sinemaseverleri heyecanlandıracak. Dünyada birçok önemli festivalden ödüllerle dönmüş on filmin Türkiye galaları Artvin’de yapılacak. Artvin Valiliği’nin ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması’nda en iyi filme 10 bin Avro değerinde Altın Boğa Ödülü verilecek. 5 bin Avro değerindeki ikincilik ödülü ise Gümüş Boğa olacak. 16 Aralık akşamı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılacak Ödül Töreni’nde ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD Ödülü verecek.

GEZİCİ FESTİVAL’DE KARŞI

Festivalin heyecanla hazırlanan bir diğer bölümü ise “Karşı” bölümü. Gezici Festival, Dünyada ve Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik, politik, sosyal ve kültürel gelişmeleri göz önüne alarak “Kapitalizm“, “Savaş”, “Burjuvazi”, “Eğitim”, “İşkence”, “Milliyetçilik”, “Cinsiyetçilik” ve “Sömürü”ye KARŞI filmler gösterecek. KARŞI bölümü çerçevesinde bir de panel düzenlenecek. KARŞI bölümü kapsamında ayrıca, Ankara ve Artvin’de iki söyleşi düzenlenecek.

TÜRKİYE SİNEMASI 2009

15. Gezici Festival’de Uluslararası Yarışma’nın yanı sıra Türkiye sinemasının son dönem örneklerinden özel bir seçki festival izleyicisiyle buluşacak. Yönetmen ve oyuncularının da gösterimlere katılacağı “Türkiye Sineması 2009” bölümünün filmleri şöyle: Zeki Demirkubuz’un son “kötülük” çalışması Kıskanmak, Pelin Esmer’in belgesel ve kurmacayı birbirine karıştıran ilk uzun metrajlı denemesi 11’e 10 Kala, Mahmut Fazıl Coşkun’un katıldığı festivallerden ödüllerle dönen filmi Uzak İhtimal ve Kutluğ Ataman’ın sahte belgeseli Aya Seyahat.

ANISINA: HALİT REFİĞ

15. Gezici Festival yakın zamanda kaybettiğimiz, “Gurbet Kuşları”, “Haremde Dört Kadın”, “Hanım” gibi filmleriyle Türkiye sinemasına her zaman yol gösterici olmuş Halit Refiğ’in anısına bir bölüm düzenliyor. Bu bölümde, Refiğ’in 1986 yapımı Teyzem adlı filmi gösterilecek.

30 YIL ÖNCE, 30 YIL SONRA ALMANYA

Bu bölümde, bir ülkenin tarihine, kültürel, politik ve sosyal yapısına 30 yıl öncesinden ve sonrasından bakan, iki önemli çalışma yer alıyor: Almanya’da Sonbahar (Deutschland im Herbst) ve Almanya 09 (Deutschland 09). Almanya’da 1970’lerde ve 2000’lerdeki politik ve sosyal sorunları değerlendiren yönetmenlerin çektiği bu iki film, sanatçının ülkesine karşı sorumluluğunu da ortaya koyan yapımlar.

ÖZEL GÖSTERİMLER

15. Gezici Festival’in seyircilerine yönelik iki vizyon öncesi sürprizi olacak. Bunlardan Ken Loach’un, son derece beklenmedik şekilde eğlenceli son filmi Hayata Çalım At (Looking for Eric) hayatı tepetaklak olan postacı Eric’in, hayranı olduğu Manchesterlı futbolcu Eric Cantona’nın yol göstericiliğindeki çıkış hikâyesini anlatıyor. Bu bölümün diğer filmi ise muhalif sinemacı Michael Moore’un merakla beklenen belgeseli Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (Capitalism, A Love Story).

LİTVANYALI BİR AVANGARD: AUDRİUS STONYS

Festivalin bu yılki keşfi Litvanya’dan bir yönetmen: Audrius Stonys. Vilnius’ta doğan ve eğitimini tamamlayan Stonys, New York, Kopenhag ve Tokyo’da çalışmalarını sürdürmüş. Yönetmen birbirinden yaratıcı kısa ve orta metraj belgeselleriyle festivalin konuğu olacak.

KISA İYİDİR

Gezici Festival’in klasikleşen “Kısa İyidir” bölümüne bu yıl dünyanın farklı ülkelerinden 1031 film başvurdu. Seçilen birbirinden yenilikçi 32 kısa film seyirciyle buluşmayı bekliyor. Her yıl olduğu gibi yılın önce çıkan kısa metrajlı filmlerini bir araya getiren Festival’de ödül yine seyirciden gelecek. 1000 Avro değerindeki Kısa Film İzleyici Ödülü festival takipçilerinin oylarıyla sahibini bulacak. Oylamaya katılanlar arasında yapılacak kurada kazanan 10 izleyici gelecek yıl Gezici Festival’i ücretsiz izleme hakkına sahip olacaklar. Kazananlar Altyazı sinema dergisinin Ocak 2010 tarihli sayısında açıklanacak.

KISACA BREZİLYA

Her yıl “Kısa İyidir” bölümünde bir ülke sinemasına özel yer ayıran Festival’in bu yılki konuğu Brezilya olacak. Brezilya Büyükelçiliği ve Uluslararası Sao Paolo Kısa Film Festivali’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek “Kısaca Brezilya” bölümünde bu ülkenin sinemasına dair ipuçları veren kısa filmler yer alacak.

ÇOCUK FİLMLERİ

“Çocuk Filmleri” bölümünün her yıl yüzlerce çocuk tarafından izlenmesi ve bu filmlerin gösterimlerinin sürekli dolu geçiyor olması Gezici Festival’in en önemli özelliklerinden biri. Gezici Festival bu yıl Polonya Büyükelçiliği ve Alman Kültür Merkezi’nin katkılarıyla çocuklara özel hazırladığı programda Polonya ve Almanya’dan filmlere yer verecek. Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin ve Artvin’de Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla okullardan sinemalara film izlemeye götürülecek pek çok çocuk hayatlarında ilk kez sinemaya gitme deneyimini yaşayacak.

FESTİVALİN DİĞER RENKLERİ

Sinema Konuşalım buluşmaları Gezici Festival’de bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Geçtiğimiz üç yıl boyunca “bir haftalık okul” olarak anılan genç sinemacılar buluşması bu yıl Ankara ve Artvin’de gerçekleşecek. 2006’dan bu yana kendi alanlarında profesyonel isimler tarafından verilen sinema derslerinin bu yıl da iki kentte atölye çalışmaları ve söyleşiler olarak yapılması planlandı.

Bu yıl Gezici Festival ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile üçüncü kez Belgeseyir Uluslararası Belgesel Film Yapım Atölyesi düzenlenecek. Türkiye ve Gürcistan’dan sinema öğrencilerinin katılacağı atölye çerçevesinde festivalin uluslararası durağı Artvin konulu filmler çekilecek. Artvin’de Sinema Konuşalım IV buluşması dışında NISI MASA Türkiye işbirliği ile bir film yazarlığı atölye çalışması gerçekleşecek. Türkiye’den amatör ve genç film yazarlarını bu alanda desteklemek amacıyla düzenlenecek atölye çalışması sırasında festivalin günlük gazetesi Nisimazine Artvin çıkarılacak ve festival izleyicisi ve konuklarına ücretsiz dağıtılacak.

Gezici Festival’in her yıl sinemaseverlere hediye ettiği kitaplara bu yıl, Fırat Yücel’in editörlüğünde hazırlanan, Reha Erdem sinemasının tüm boyutlarıyla ele alınacağı “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” adlı kitap ekleniyor. Çitlembik Yayınları işbirliğiyle yayımlanan kitap Festival kapsamında festivalin gösterim mekanlarında ve kitabevlerinde satışa sunulacak.

Festival, 15. yılını Ankara, Artvin ve Üsküp’te kutlayacak. Yolculuğumuzda bizleri yalnız bırakmayanlara şimdiden teşekkürler. Bu yıl da film izlemek, üretmek ve paylaşmak üzere.

Daha ayrıntılı bilgi için:
www.festivalonwheels.org
Gelenek Devam Ediyor, Gezici Festival Yollara Düşüyor! cevir Kaydet kadin19418
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Gelenek Devam Ediyor, Gezici Festival Yollara Düşüyor! ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Gelenek Devam Ediyor, Gezici Festival Yollara Düşüyor! yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi