Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Glafkos Klerides

GÜNDEM

Kıbrıs Rum Kesimi Seçimleri

Financial Times: Klerides yengilgisi umutları gölgeledi

Güney Kıbrısta dün yapılan başkanlık seçimlerinde muhalefet adayı Tassos Papadopoulosun beklenmeyen kolay zaferinin Kıbrıs müzakerelerinde anlaşma yapılmasını güçleştirebileceği öne sürüldü.

Financial Times gazetesi, Rum Kesiminde yapılan seçimlerin sonucunu değerlendirirken "Kleridesin yenilgisi anlaşma umutlarını gölgeledi" yorumunu yaptı.

Papadopoulosun Kıbrıslı Türklerle anlaşma yapılmasına karşı çıkmakla tanındığına dikkat çeken Financial Times, bu durumun 28 Şubata kadar bir anlaşma sağlanmasını güçleştirebileceğini kaydetti. Gazete, seçim sonuçlarının Nisanda ABye katılım antlaşmasının sadece Kıbrıslı Rumlar tarafından imzalanması olasılığını da arttırdığını belirtti.

İngiliz gazetesi, adanın en büyük siyasi partisi olan Kıbrıs Komünist Partisince desteklenen Papadopoulosun sonuçların alınmasının ardından "retçi" imajını silmek için uğraştığını belirterek "Müzakarelere başlamaya hazırım, çözüme bağlıyım ve Mayıs 2004de ABye birleşik bir Kıbrısın girebilmesi için her türlü çaba göstereceğim" sözlerine dikkat çekti.

Papadopoulosun 1950 yıllarında İngiltereden bağımsızlık için savaşan EOKA adlı milliyetçi Rum silahlı örgütü üyesi olduğunu anımsatan Financial Times, Papadopoulosun Kleridesi barış görüşmelerinde izlediği tutumu eleştirdiğini de kaydetti. Buna karşın Papadopoulosun Kleridesden müzakereler konusunda Başkana danışmanlık yapan Rum Ulusal Konseyi üyeliğini sürdürmesini istediğine işaret eden gazete, 16 Nisanta iki toplum liderinin ABye katılım antlaşmasını imzalayabilmesi için Kıbrısda varılabilecek anlaşmanın, 30 Marta kadar iki toplum tarafından ayrı ayrı düzenlenecek referendumlarda onaylanması gerektiğini belirtti. Glafkos Klerides cevir Kaydet biyografi6886
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Glafkos Klerides ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Glafkos Klerides yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi