Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Hakan Kırımlı

Hakan Kırımlı Balıkesirde 30 Kasım 1958de doğdu. İlk, orta ve lise tahsillerini Ankara Kolejinde tamamladı. Lisans derecesini 1981de Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümünde, yüksek lisans derecesini de 1985te aynı üniversitede (tarih) kazandı. Doktora çalışmalarına Batı Almanyanın Münih şehrindeki Ukrayna Hür Üniversitesinde başlayan Kırımlı, daha sonra ABDye giderek Madisondaki Wisconsin Üniversitesinin Tarih Bölümüne girdi ve 1990da bu üniversiteden tarih dalında doktor unvanını aldı. Kırımlı 1991den beri Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve ağırlıklı olarak Rusya- Sovyet tarihi ve politikaları derslerini vermektedir. Doç. Dr. Kırımlının araştırma alanı daha çok Rusya- Sovyet İmparatorluklarındaki Türk- Müslüman halklarının tarihi, Türk-Rus ve Türk-Ukrayna ilişkileri ve şimdiki durumu üzerine yoğunlaşmaktadır.Hakan Kırımlı, 1995 yılında Türk Tarih Kurumu asli üyeliğine seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Kırımlı, Türkçe, Kırım Tatarca, Rusça, İngilizce, Almanca, Kıpçak ve Orta Asya dilleri (Kazan Tatarca, Özbekçe, Kazakça, Kırgızca, Kumukça) ve az Ukranice bilmektedir.Cahiers du Monde Russe et Sovietique (Paris), Middle Eastern Studies (London), ve Central Asian Survey (London) gibi akademik dergilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda yayın organında makaleleri yayınlanmıştır.

ESERLERİ: National Movements and National Identity Among the crimeanTatars (1905-1916) (Leiden: E.J. Brill, 1996) ve Kırım Tatarlarında Milli Kimlik ve Milli Hareketler (1905-1906) (Ankara: TTK Yayınları, 1997),Kırım Bibliyografyası (Ankara, 1986) Hakan Kırımlı cevir Kaydet biyografi7497
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Hakan Kırımlı ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Hakan Kırımlı yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi