Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Irfan Sapmaz

DHA, CNN Türk ve Kanal D Kafkaslar ve Ortaasya Temsilcisi

Doğum Tarihi / Yeri 30.05.1962
Eğitim Pakistan Peşaver Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi
G. Başlangıç Yılı 1982
G. Başlangıç Kurumu Sabah
Çalıştığı Kurumlar Sabah, Günaydın, Hürriyet
Aldığı Ödüller Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Gazetecisi, Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği "Medyanın En İyileri 2001 Ödülleri" Yılın En İyi Muhabiri, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Cengiz Polatkan Ödülü
Yayınlanmış Eserler Kurtlar Sofrasında Azerbayan
Özgeçmiş KGBnin 75 gün sorguladığı ve Afgan savaşını dünyaya ilk duyuran gazeteci. Halen Azerbaycanda DHA, CNN Türk ve Kanal D Kafkaslar ve Ortaasya Temsilcisi olarak görev yapıyor. 1982 yılında gazeteciliğe Adanada Sabah, Günaydın gazetelerinde başladı. 1987 yılında İstanbula Günaydın gazetesine geçti. Aynı yılın sonlarına doğru Afganistana Rus-Afgan savaşını izlemek üzere gitti. 1992 yılına kadar bölgede öncelikle Afganistan savaşını izledi. Ayrıca Pakistan, Hindistan ve Filipinlere kadar olan bölgelerdeki savaşları,iç karışıklıkları takip etti. 1990 yılında Sovyet Tanklarının girdiği Azerbaycana İran üzerinden Günaydın gazetesi muhabiri olarak kaçak girdi. Ancak KGB tarafından Baküde yakalandı ve 75 gün KGB de sorgulandı. Turgut Özal ve Mihail Gorbaçovun girişimleri sonucu Türkiyeye teslim edildi. 1992 yılının başında Hürriyet Bakü temsilcisi oldu. Bir günde 1200e yakın Azeri Türkünün öldürüldüğü meşhur Hocalı Faciasını çekerek bütün dünyaya vahşeti duyurdu. Akdam bölgesinde savaş sırasında ayağından yaralandı. 10 yıla yakın zamandır Azerbaycanda Kafkaslar ve Ortaasya, ayrıca Afganistandaki savaşı izliyor. 7 Ekim 2001de Amerikanın Afganistanı vurmasını ve savaşın başlamasını bütün dünyaya ilk duyuran gazeteci oldu. İngilizce, Rusça, Farsça ve Urducu biliyor, evli ve 2 çocuk sahibi.
E-Mail irfan_sapmaz@hotmail.com Irfan Sapmaz cevir Kaydet biyografi7527
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Irfan Sapmaz ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Irfan Sapmaz yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi