Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Jacques Chirac

Pariste 1932de doğan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 1995de François Mitterandın görev süresinin dolmasının ardından bu göreve getirildi. Muhafazakar politikacı Chirac, 1974-76 ve 1986-88 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunmasının yanı sıra 1977-95 yılları arasında da Paris Belediye Başkanlığı yaptı.

Sert dış politika ve güçlü ulusal hükümet fikrini savunan Chirac, bu düşünceleriyle Fransa eski Devlet Başkanı Charles de Gaulleun görüşlerine yakın görünüyor. Chirac bu yüzden sıkı bir "de Gaulcü" olarak tanımlanıyor.

1954te Institut dEtudes Politiquesden siyaset bilimi diploması alarak mezun olan Chirac, 1956da orduya katıldı. Cezayire gönderilen Chirac, bu Fransız sömürgesinde bağımsızlık istemiyle başkaldıranlara karşı savaştı. Fransaya 1957de dönmesinin ardından 1962de daha sonra başbakan olacak Georges Pompidounun saflarına katılarak politikaya atıldı. 1972de tarım, 1974te içişleri bakanlığı görevlerine atandı. 1974te Pompidou ölünce Valery Giscard dEstaing Devlet Başkanı oldu. Chirac ise başbakanlığa atandı.

Giscard ile birçok konudaki görüş farklılıkları Chiracın 1976da başbakanlıktan istifasına neden oldu. 1977de yapılan yerel seçimlere katılarak Paris Belediye Başkanı seçilen Chirac 1995 yılına dek bu görevde kaldı. Chirac, Belediye Başkanlığı süresince yeni kütüphaneler yapılması için başlatılan bir girişime öncülük etti, yaşlılara, sakatlara, dul annelere iş imkanları sağlayarak, Paris halkının gözünde popülaritesini artırdı.

Üçüncü denemede cumhurbaşkanı
1981de cumhurbaşkanlığı için adaylığını koydu ancak sosyalist Mitteranda karşı seçimleri kaybetti. 1988de bir kez daha cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan Chirac, yine Mitterand karşısında yenilgiye uğradı. Chirac, 1994te üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı oldu ve bu kez 1995te yapılan seçimi, oyların yüzde 53ünü alarak kazandı.

Chiracın cumhurbaşkanlığı programı, ülkede işsizliğin azaltılması, vergilerin düşürülmesi, Fransa ordusunun gönüllülere dayalı bir yapıya kavuşturulması konularından oluşuyor. Chirac dış politikada ise Mitterandın yolundan ilerleyerek Avrupanın bütünleşmesi ve tek Avrupa para birimine geçilmesi konularını destekliyor.
Xxxxx Jacques Chirac cevir Kaydet biyografi6900
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Jacques Chirac ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Jacques Chirac yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi