Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Köprü Dizisi

yazar ayşe kulin’in aynı isimli romanından ahmet yurdakul’un senaryolaştırdığı köprü’nün yapımcılığını koliba film “ata türkoğlu”, yönetmenliğini ise sadullah şentürk üstleniyor.

2003 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden vali recep yazıcıoğlu’nun yaşamından yola çıkılarak çekilen dizide, vali’yi erdal beşikçioğlu canlandırıyor.

hikayemiz, idealist bir valinin (faruk yazıcı), merkeziyetçi-bürokratik yapının doğal sonucu olarak ‘soğuttuğu’, birbirinden uzaklaştırdığı, hatta kimi zaman kopardığı devlet-halk ilişkisindeki kısır döngüyü kırma çabası üzerine odaklanır. çabanın görünürdeki somut hedefi ise, yaklaşık otuz yıldır, yukarıda sayılan sebeplerden ötürü bir türlü yapılamayan bir köprü’dür. iktidarlar gelip geçer, yöreden seçilen milletvekilleri, her defasında birbir umutla ankara’ya gönderilir, içlerinden bakanlar, başbakanlar çıkar. sayısız, raporlar, projeler hazırlanır, ama köprü hikmetse bir türlü yapılamaz. arada hastalar hastaneye yetişemez, çocuklar okuluna gidemez, bazıları karasu’nun hışmına uğrayıp sulara kapılır, gencecik anneler, karınlarında çocuklarıyla ölür.. isyan feryatları ayyuka yükselir… karşılık olarak köprünün ‘zarureti’ üzerine bir rapor daha tutulur.

vali faruk yazıcı, şehre atandıktan kısa bir süre köprü sorununa atar. yaşadığı birkaç trajik olay, özellikle başbağlar katliamı.. nehrin karşı yakasında terör örgütü insanları acımasızca öldürürken, köprüsüzlük yüzünden devletin, insanların yardımına koşamayışı, zaten inatçı bir yapıya sahip olan vali için köprüyü, nerdeyse bir ölüm-kalım meselesi haline getirir. cümle beynine ruhuna mıh gibi çakılmıştır: “gidemediğin yer senin değildir!” aynı sınırlar içinde yer almak, eğer ‘gidemiyorsan’ hiçbir şey ifade etmez!

vali, köprü için çıktığı uzun çileli yolculuk, sayısız engelle doludur. başta merkezi devlet onu temsil eden kurumların durağan yapısı. faruk yazıcı, buna karşı halkın kendi gücüne başvurur. bölge insanlarını örgütler, nerdeyse ‘imece’ sayılabilecek yöntemlerle işe koyulur ama ‘bürokratik çark’, kendi bir şey yapamadığı gibi, yapılanları engellemek üzere devreye girmekte gecikmez. kaldı faruk yazıcı, sıra dışı uygulamalarıyla öteden beri ‘mimli’ biridir belli çevreler onun başarısızlığını zaten dört gözle beklemektedir. onun ötesinde, köprünün yapım süreci içinde, birlikte yola çıktığı insanlarla zaman zaman derin görüş ayrılıkları yaşayacaktır. bütün çabalarında ona yakından destek veren iki kişi vardır. ilki, attığı her adımda yanında olan, onunla aynı idealleri paylaşan, ömrünün uzun yol arkadaşı, karısı melek… ikinci ise, hikayeye daha sonra dahil olan köprüyü akıl almaz metotlarla var edip, nehrin üzerine yerleştiren.. bir başka sıra dışı insan: mühendis tekin…

tekin, vali gibi büyük idealleri olan biri değildir. dahası, güne kadar sadece kendisi için yaşamıştır. köprülere aşıktır sadece.. bir karısına. ancak gün gelir, karısı kendisini başka bir erkek için terk eder. tekin’in hayatla arasındaki bütün köprüler yıkılır! öylesine ki, hayatına son vermeyi bile düşünür. derken sırada vali çıkar karşısına. sert bir karşılaşmadır. karşılaşmadan birkaç gün sonra tekin, kendisi elazığ’da bulur. bir süre sonra şehirdeki bir lisenin müdiresi leyla ile tanışır. leyla’da büyük şehirlerin birinden, gerisinde hazin bir gönül hikayesi bırakarak gelmiş, kalbinin kapıları ‘epeydir’ dünyaya kapalı bir kadındır.kim bilir, belki tekin’in yapımına başlayacağı karasu nehri üzerindeki mütevazı köprü.. hem onların tek tek hayatla barışmalarını sağlayacak bir vasıtadır, hem pek çok insanın birbiriyle hayatla yeniden kuracakları bir ilişkinin başlangıcı…
Anahtar Kelimeler: Köprü dizisini izle,Köprü hakkında , Köprü eski bölümlerini izle diziler1088
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Taglar :

Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi