Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Kutadgu Bilig'den Seçmeler

Bu kitap çok kıymetli bir kitaptır. Çin hakimlerinin hikmetleriyle bezenmiş ve Maçin alimlerinin şiirleriyle süslenmiştir. Bu kitabı okuyup başkalarına da aktaranlar aslında bu kitaptan çok daha yüce kıymetlidir. Doğu coğrafyası ve bütün Türkistan ülkelerinde Buğra Han dilinde Türkçe olarak bu kitaptan daha iyi bir kitabın bugüne kadar hiç kimse tarafından yazılmadığı konusunda Çin hakimleriyle Maçin alimleri hem fikir olmuşlardır.
Bu kitap hangi padişaha ulaşıp hangi ülkeye gitmişse eşsiz içeriği ve sonsuz güzelliğinden ötürü o memleketin hakim ve alimlerince makbul görülerek her biri ona türlü türlü da verip lakap takmıştır. Niketim Çinliler ona Edebü 'l Müluk Maçin ülkesinin bilgeleri Ayinü 'l-Memleke Maşrikliler yani Doğulular Zinetü 'l-Ümera İranlılar Şahname-i Türkı adını vermiş bazıları ise Pendname-i Müluk derken Turanlılar bu kitaba Kutadgu Bilig demişlerdir. Kutadgu Bilig'den Seçmeler cevir Kaydet kitap68467
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki: Kutadgu Bilig'den Seçmeler' />
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Kutadgu Bilig'den Seçmeler ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Kutadgu Bilig'den Seçmeler yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi