Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Kuyucu Murad Paşa

1535 yılında doğdu. Söylentiye göre Hırvat asıllıdır. Sarayda yetişti. 1557de Mısır valisi Mahmud Paşanın kethüdası oldu. Yemen Savaşındaki büyük yararlıklarından ötürü, 1571de Yemene beylerbeyi olarak atandı. Daha sonraki yıllarda, çeşitli ancak beyliklerinde bulundu. Üç kez Diyarbakır valiliğine verildi. İran seferinde esir düştükten sonra kaçıp İstanbula gelmeyi başardı. Bundan sonra Kıbrıs, Diyarbakır ve Halep valiliklerinde bulundu.

Macaristan seferinden sonra da, bu ülkenin serdarı ve sadrazamı oldu. Sadrazamlığında olumlu işler yaptı. İrana karşı başarı kazandı ve Anadoludaki iç isyanları bastırdı. Barış görüşmelerinin devam ettiği bir sırada Diyarbakırda öldü. Bir söylentiye göre düşmanları tarafından zehirlendi. Aynı zamanda koyu bir dindar olup, Nakşibendi tarikatına bağlılığı ileri sürülür. İstanbulda Veznecilerdeki türbesinde gömülüdür. Kuyucu Murad Paşa cevir Kaydet biyografi7178
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Kuyucu Murad Paşa ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Kuyucu Murad Paşa yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi