Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Lala Mustafa Paşa

Bosnanın Sokol kasabasında doğdu. Vezir olan büyük kardeşinin yardımı ile Yavuz Sultan Selim zamanında Enderuna girdi. Berber olarak çalışırken, Kanuni Sultan Süleymanın dikkatini çekti. Daha sonra çeşnigir ve mirahorluk yaptı. Manisada sancakbeyi olarak bulunan Şehzade Selimin (Sultan İkinci Selim) lalalığına atandı. Bu görev sırasında Şehzade Selimin kardeşi Bayezid ile arasının açılmasına sebep oldu. Lala Mustafa Paşa önce Van, sonra Erzurum, Halep ve Şam valiliklerine atandı. Ardından İstanbula gelerek Vezir oldu ve divana girdi.

Bu sırada padişaha Kıbrısın fethedilmesi gerektiğini kabul ettirdi. Kendisi de Serdar-ı Ekremliğe atandı. Bir yıl süren savaş sonunda Kıbrıs, 1570 yılında fethedildi. Açılan İran seferi dolayısıyla Erzurum kuvvetleri serdarlığına atandı. 1578 yılında İran ordusunu bozarak Tiflise girdi. Gürcistan ve Şirvanı aldı. 1580 yılına kadar doğuda kalan Lala Mustafa Paşa, Sokullu Mehmed Paşanın ölümü üzerine azledilerek İstanbula çağrıldı. İkinci Vezir olarak görevlendirilen Lala Mustafa Paşa, padişaha fikir vermek bakımından yardımcı oluyordu. Aynı yıl İstanbulda vefat etti. Lala Mustafa Paşa cevir Kaydet biyografi7179
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Lala Mustafa Paşa ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Lala Mustafa Paşa yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi