Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Latife Uşaklıgil

1898 yılında İzmirde doğdu. İzmir Lisesini bitirdi, Paris ve Londrada Hukuk okudu (1921). Türkiyeye döndüğünde Kurtuluş Savaşı henüz bitmemişti. Türk Ordusunun İzmire girişinin ikinci günü Başkumandan Mustafa Kemalin şehre geldiğini duydu (11 Eylül 1922). Bunun üzerine Latife Hanım Kumandanlık karargahına giderek Atatürkten güvenlik gerekçesiyle Göztepedeki konaklarında kalmasını istedi. Atatürk bu çağrıyı memnunlukla karşıladı. Bu tanışma taraflar arasında devamlı haberleşmenin başlangıcı oldu. Mustafa Kemal 1923te annesinin ölümü dolayısıyla gittiği İzmirde Latife Hanımla evlendi (29 Ocak 1923). 1925 yazında Doğu Anadolu gezisinde aralarında geçen tatsız bir tartışmadan sonra 5 Ağustos 1925 tarihinde boşandılar. Öldüğü 1976 yılına kadar İzmirde ve İstanbulda yaşayan Latife Hanım, tüm ısrarlara rağmen anılarını anlatmamıştır.

Atatürkün yaklaşık olarak iki yıl evli kaldığı Latife Hanım, Kuleli Köşkün hanımefendisiydi. Atatürk eşinden ayrıldıktan sonra bir süre daha eski köşkte kaldıktan sonra 1932 yılında yeni yapılan Çankaya Köşküne taşındı. Latife Hanım, eski köşk girişindeki odayı Şam işi takımlarla kaplattı. Misafir salonuna mavi koltuklar yerleştirdi. Kısa süren evliliğin ardından kendi getirdiği eşyalarıyla İstanbula döndü.

Mustafa Kemal, daha Latife Hanım zamanında Köşke hem ona yardım, hem de yetiştirmek amacıyla küçük kızlar aldı. Ancak onların ve köşkün bakıma ihtiyacı olduğunu görünce eve İsviçreli bir kahya kadın getirtti. Fransızca konuşan orta yaşlı Madame Bauer, gelir gelmez köşke kendine göre bir düzen getirmeye çalıştı.

Fransızca konuşan orta yaşlı Madame Bauer, gelir gelmez köşke kendine göre bir düzen getirmeye çalıştı.Garsonlara eldiven ve frak giydirdi. Sıkı bir disiplin koydu. Fakat bu düzen fazla uzun sürmedi. Zira Atatürk sıkılmıştı.Madame Bauer bir ev hanımı gibi ziyaretlere gidip kendi misafir kabul etmeye başlayınca hemen ona yol verdi. Çankaya Köşkünün düzeninde bir ev sahibesine artık yer yoktu. Ataya ve köşke hakim olmaya çalışan Latife Hanım bunda hiçbir zaman başarılı olamadı.
HAKKINDA YAZILANLAR

1.Gazi ve Latife
İsmet Bozdağ
Tekin Yayınevi

Atatürk, "Gazi Mustafa Kemal" günlerinde, İzmirde bir genç kızla tanıştı ve evlendi. 2 yıl, 6 ay, 4 gün birlikte yaşadılar. 25 Ağustos 1925 günü, Latife Hanım: "Latife Gazi Mustafa Kemal" olarak çıktığı İzmirden; sadece "Latife" olarak yine İzmire dönüyordu.Nasıl tanıştılar, nasıl yaşadılar, niçin ayrıldtılar?

Bu konuyu çok insan yazmaya heveslendi. Başaramadılar. Çünkü Latife Hanım: "Özel hayatımdır, yayınlayamazsınız" diye girişimleri, mahkeme kararı ile durduruyordu. Biz, bütün kaynakları kullanarak bu kitabı yazdık ve Hürriyet Gazetesinde yayınladık. Latife Uşaklıgil yayını durdurma girişiminde bulundu:"Biz, sizin hayatınızı değil, Atatürkün evlilik hikayesini yazdık ve yayınladık" savunusu ile yayını sürdürdük ve bu yayın -kitap olarak- bugün elinizdedir.Bu kitabın bir başka özelliği daha var. Kitap, Atatürkün bütün özelliklerini: Tutalım, sigara içerken, ne zaman halka yaptığını, ne zaman yapmadığını; yatağına pijama ile mi, gecelikle mi girdiğine varıncaya kadar titiz bir gerçekçilikle saptanmış ve işlenmiştir.Bu kitapta: İnsan Mustafa Kemal var. Latife Uşaklıgil cevir Kaydet biyografi6069
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Latife Uşaklıgil ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Latife Uşaklıgil yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi