Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Lawrence

LAWRENCE, THOMAS EDWARD (1888 - 1935)
Arap Lawrence olarak da bilinir. 15 Ağustos 1888de Tremadoc, Caernarvonshire, Gallerde doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında Orta Doğuda yürüttüğü istihbarat etkinlikleriyle tanınan İngiliz asker, arkeoloji uzmanı ve yazar. Savaş Anılarını, "Seven Pillars of Wisdom" (1926) "Aklın Yedi Dayanağı" adlı yapıtta topladı.

Osmanlı sınırında yer alan Sinanın kuzey kesimini keşfe çıktı. I. Dünya Savaşının hemen başında Sinanın askeri haritasını çıkarmak üzere Savaş Bakanlığı Harita Dairesinde sivil memur olarak çalışmaya başlayan Lawrence, Aralık 1914te üsteğmen rütbesiyle Kahireye gönderildi. Araplar ve Osmanlıların elindeki Arap toprakları konusunda uzman olduğundan istihbaratta görevlendirildi.

Lawrence, savaş anılarının üçüncü düzeltmelerini yaparken, Mart 1921de Sömürgeler Bakanı Winston Churchillin Arap işleri danışmanı olarak Ortadoğuya gitti.

İlk ticari baskısı 1935te Lawrencein ölümünden sonra yapılan "Seven Pillars of Wisdom" 20. yüzyıl İngiliz Edebiyatında çağdaş kişileri destan kahramanlarına dönüştüren az sayıda yapıttan biridir.

Kraliyet Hava Kuvvetlerinden 26 Şubat 1935te terhis edildikten sonra Clouds Hille yerleşti. Boşluk duygusuna karşın, yeni projelerinden dolayı iyimserlikle dolu olduğu bir dönemde, 19 Mayıs 1935 günü Clouds Dorset-İngilterede bir motosiklet kazasında öldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Lawrence
İngiliz-Arap İlişkilerinde Lawrencenin Gizli Yüzü
Mehmet Zeki
IQ Kültür-Sanat Yayıncılık / Araştırma-İnceleme
176 s.; İstanbul Ağustos 2001

Ortadoğuda yirmi milyon Arabı bir araya toplayıp yeni bir millet yaratmak istemişti. Hayal dünyasında bunu düşünürken, yirmi milyon Arabın kendi aralarında anlaşıp anlaşamayacaklarını, anlaşsalar bile, siyasi menfaat için kimsenin gözyaşına bakmadan Avrupa devletleri, buna izin verecekmiydi. İngilizler, Fransızlar, Ortadoğuyu bölmüş, meydana yeni devletler, yeni menfeatler çıkmıştı. Savaş bitmişti...

"Yaş ilerledi sanırım...itiraf edeyim ki içimde kendim için korku hissediyorum. Bu his yenidir şimdiye kadar hiçbir işte sonuna kadar gelmiş bulmamıştım kendimi. Nerede yaşayacağım, ne yapacağım, yeni adım ne olacak bilmiyorum..."

Arap dostları birer birer göçüp gitmişlerdi. İhtiyar Şerif Hüseyin, Faysal, Şerif Ali, Dahum, Auda ve diğerleri ölmüşlerdi.

Ona ne kalıyordu. Hemen hiçbir şey Christina Rosetti adlı şairin mısraları onun kırkyedi yıllık yaşantısını anlatıyordu:

...............Aradım
Bir sığınak bulamadım
Harcadım bir şey alamadım
Acı çektim bir şey elde etmeden
Gururum çok yükseklere baktı
Fakat en derinlere alçalttı.
Sevgim karşılık arıyordu, ne yazık
tacını bulamadı...
(Arka Kapak) Lawrence cevir Kaydet biyografi7103
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Lawrence ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Lawrence yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi