Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Lütfi Kırdar

1889 yılında Kerkükte doğan Lütfi Kırdar, bu şehrin "Kırdarzadeler" diye tanınan köklü bir ailesindendir.ilk ve orta öğrenimini Kerkükte, lise öğrenimini Bağdatta tamamlayan Kırdar, 1908de İstanbula gelerek Tıp Fakültesine girdi.

Balkan Harbi patlayınca gönüllü olarak savaşa katılan Kırdar, savaştan sonra Tıp Fakültesinden (1913) mezun oldu. Meslek hayatına Necef Belediyesi Tabibi olarak başlayan Lütfi Kırdar, I.Dünya Savaşının başlamasıyla orduya katıldı.

Savaştan sonra Aşiretler ve Muhacirler Genel Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü yapan Kırdar, Erzurum Kongresinin toplandığı günlerde Kızılay Sağlık Heyeti Reisi olarak Atatürkün emrinde Erzurumda görev aldı. Millî Mücadelenin her safhasına katıldı ve istiklal madalyası aldı.

Lütfi Kırdar, Kurtuluş Savaşından sonra 1923te Viyana ve Münihte göz hastalıkları ihtisası yaptı. 1924te Türkiyeye döndü ve İzmir Sıhhat Müdürlüğüne tayin edildi.

Kendi isteğiyle 1933te İzmir Memleket Hastanesi göz kliniğine atandı. 1935te Kütahyadan milletvekili oldu. 1936da Manisa, 1938de İstanbul valiliğine ve belediye başkanlığına atanan Kırdar, bu görevi 12 yıl sürdürdü. 1949da İstanbul valiliği ve belediye başkanlığından alınıp, elçiliğe tayin edilmek istenen Kırdar, bu teklifi kabul etmedi. o sırada yapılan seçimlerde Manisa milletvekili seçildi, ancak 14 mayıs 1950deki milletvekili seçiminde kaybetti.

1954 seçimlerinde DPden İstanbul bağımsız milletvekili oldu. 1957de yeniden milletvekili olan Kırdar, kabinede Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 1960 askerî ihtilaline kadar bu görevde kalan Kırdar, ihtilalden sonra Yassıadada idamla yargılandı. 17 Şubat 1961de Yassıadada ölen Lütfi Kırdarın Erdem (doğumu: 1925) ve Üner (doğumu:1933) isimli iki oğlu vardır. Lütfi Kırdar cevir Kaydet biyografi7302
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Lütfi Kırdar ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Lütfi Kırdar yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi