Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Maanoğlu Fahreddin

MAANOĞLU FAHREDDİN (1572 - 1635)

1572 yılında doğan Maanoğlu Fahreddin, ilk Lübnan emiri Fahreddinin torunu ve Korkmasın oğludur. Babasının ölümü üzerine II. Fahreddin olarak Osmanlı yönetimi tarafından Lübnan emirliğine atandı.

Osmanlılarla iyi ilişkiler kurdu. Amacı bağımsız bir Lübnan devleti kurmaktı ve bu amaçla Avrupalılarla ve Osmanlılara karşı ayaklanan Halep Valisi Canbulatoğlu Ali Paşa ile işbirliği içine girdi. Bu sayede Kuzey Lübnan ile birlikte sınırlarını Sayda, Beyrut, Safad, Banyas ve Acluna dek genişletti.

Osmanlılar 1612de Floransa ile gizli bir askeri ticaret antlaşması yapan II. Fahreddin üzerine Şam Valisi Hafız Ahmed Paşa yönetiminde bir ordu gönderdi. Burada yenilgiye uğrayan II. Fahreddin 15 Eylül 1613de Sayhadan bir Fransız geisiyle kaçarak İtalyaya sığındı.

Avrupada bir güç oluşturmaya çalışan II. Fahreddin bu amacına ulaşamadı. İranla savaş durumunda olan Osmanlılar 1618 yılında emirliğin büyük oğlu Alide kalması şartıyla II. Fahreddinin Lübnana dönmesine izin verdi. Buna rağmen bağımsızlık mücadelesine devam etti. Yafa yakınlarındaki çarpışmalardan sonra Saydaya, oradan da Beyruta çekildi ve dağa çıktı. Daha sonra yakalanarak İstanbulda idam edildi. Maanoğlu Fahreddin cevir Kaydet biyografi7182
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Maanoğlu Fahreddin ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Maanoğlu Fahreddin yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi