Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Mehmet Ağar

Mehmet Kemal Ağar
Elazığ Milletvekili-Bağımsız
1951 yılnda Ankarada doğdu. Zülfü-F.Mualla oğlu. Aslen Elazığlı.Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Ağar, çeşitli il ve ilçelerde kaymakamlık yaptı. 1980de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Müdür Muavini olarak görev aldı. Personel Şube Müdürlüğü ve 3.5 yıl süren Asayiş Şube müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul Emniyet Müdür Muavini olarak (Siyasi-Asayiş)den sorumlu çalıştı. 1988de Ankara Emniyet Müdürü, 1990da İstanbul Emniyet Müdürü, 1927’de Erzurum Valiliğine getirildi. 20 ay görev yaptıktan sonra 1993 yılı şubat ayında Emniyet Genel Müdürü görevine getirildi. XX nci Dönem Elazığ Milletvekili- Adalet, İçişleri Eski Bakanı.Evli olan Ağar iki çocuk babası. İngilizce biliyor.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Ağar Sahnede


Ağar start verdi
Temel EREN-Nazan ERDEM
27 Mayıs 2001 sabah


Tayyip Erdoğanın yeni partisine girmesini istediği Mehmet Ağar, yeni bir parti için nabız yoklamak üzere Anadolu turuna başladı
Elazığ bağımsız milletvekili Mehmet Ağar, yeni bir siyasi oluşumun startını Adanadan verdi. Türkiyedeki siyasi yapıyı Titanike benzeten Ağar, halk nasıl bir siyaset istiyor sorusunun cevabını almak üzere yola çıktığını belirterek, "Arkamızda olursanız kimseyi mahçup etmeyiz" dedi.

Çukurova Aydınlar Derneğinin davetlisi olarak Adanaya giden Ağar, Şakirpaşa Havalanında coşkulu bir kalabalık tarafından "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılandı. Yaklaşık 200 araçlık konvoyla şehir turu atan Ağara yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundular. Gösterilen ilgiden mutlu olduğunu ifade eden Ağar, daha sonra İnci Otelde kalabalık bir gruba yeni siyasi oluşum programını anlattı.

Türkiyede yüzde 50lik kesimin mevcut siyasi partileri tercih etmediğini kaydeden Ağar, ilkokulu okuduğu Adanadan başlayarak, halkın nabzını tutmak için yola çıktığını, Anadoluyu karış karış dolaşacağını söyledi.

TİTANİK ÇOKTAN BATTI
Ekim ayında da aldığı mesajlar doğrultusunda, yeni bir parti kurma kararını açıklayacağını belirten Ağar, Türkiyedeki siyasi yapıyı "Titanik" örneği ile şöyle anlattı: "Titaniğin birinci katında genel başkan ve ailesi, ikinci katında milletvekilleri, il başkanları, il belediye başkanları, üçüncü katında ilçe belediye başkanları, il ve ilçe meclis üyeleri, dördüncü katında ise seçmenler var. İkinci kattan birinci kata çıkmak çok zor. Üçüncü kattan yukarı çıkmak mümkün değil. Dördüncü kattakiler ise yandılar. Hiçbir yere gidemezler. Bu Titanik batsın, bu model batsın. Bunun yerine düz güverteli bir gemi olmalı. Son zamanlarda moda olan bir sözcük var, beyaz sayfa açmak diye. Bizde sayfa tek. Geçmişinden korkmadan, geçmişinden hesap veren insan olduk. Ne yaptıksa devletimiz, milletimiz için yaptık. Yeni sayfalar açmıyoruz. Bizim tek bir sayfamız var."

Türkiyede siyasi tencerenin kaynadığını, kendisinin de bir ekiple bir tencere kaynatacağını ifade eden Ağar, Anadolu turu sonunda, halkın isteği doğrultusunda yeni bir parti kurarsa, bunun tepeden inme değil, dipten geleceğini söyledi. Ağar, "Siz arkamızda olduğunuz vakit, kimseyi mahçup etmeyiz" dedi.

X
GÜNDEM GÜNDEM

Kırat’ın süvarisi Ağar
Milliyet 15 Aralık 2002

DYP kongresinde 815 oy alan Mehmet Ağar, genel başkan seçildi. İlhan Kesici’ye 227, Hasan Subaşı’na ise 47 oy çıktı. Seçimin galibi Ağar, teşekkür konuşması için kürsüye çıkınca, "Bacaklarım titriyor" dedi...

AYDIN HASAN, BAHAR ATAKAN Ankara

DYP’de seçim yenilgisinden sonra genel başkanlıktan ayrılmak zorunda kalan Tansu Çiller’den sonra Mehmet Ağar dönemi başladı. Ağar, dün 7. Olağan Büyük Kongre’de 815 delegenin oyunu alarak genel başkanlığa seçildi.
Kongrede bin 258 delegeden bin 109’u oy kullandı. Bin 104 delegenin oyu geçerli, 5 delegeninki geçersiz sayıldı. İlhan Kesici 227, Hasan Subaşı 47, Ufuk Söylemez 14, Dursun Atabek 1 oy alırken, Şaban Yiğit’e oy çıkmadı.

Menderes çekildi
Geçen hafta diğer adayları çekilmeye çağıran, Ağar’ı eleştirirken "Komser Şekspir’i mi oynayacaklar" diyen Menderes, dün sabah sürpriz bir kararla adaylıktan çekildi. Menderes, hiçbir adayı işaret etmedi. Kurada belirlenen sıraya göre kürsüye çıkan 12 adaya 10’ar dakika konuşma hakkı verildi. Adaylardan Takiddin Yarayan, Mehmet Sena Ekici ve İnci Çavaş, Kesici lehine çekildi. Ağar lehine Mustafa Kuran ile Ömer Faruk Altıntaş, Söylemez lehine de Nebahat Aslan adaylıklarını çekti.

İlk raunt
Kongrede ilk yarış, Kesici ile Ağar arasında Divan Başkanlığı için yaşandı. Divan Başkanlığı’nı Kesici’nin adayı Ayvaz Gökdemir’e karşı Ağar’ın adayı Nevzat Ercan 710 oyla kazandı. Gökdemir’e ise 366 oy çıktı. Böylece kongrenin "ilk raundunu" alan Ağar, hem delege üzerinde psikolojik üstünlük sağladı, hem de yarıştan birinci çıkacağı mesajını güçlendirdi.

Ağar teşekkür etti
Seçimin galibi Ağar, gecenin sonunda delegeye şöyle seslendi:
"Hayatımın en şerefli, mesuliyet derecesi son derece yüksek görevin sizlerin büyük teveccühü, Allah’ın yardımıyla geldik. Allah’ın verdiği en ağır görevlerin üstesinden galip gelmek bize nasip oldu. Büyük Allahımdan temennim şudur; bizi şaşırtmasın, şımartmasın. Hata yapabilirim ama ukalalık yapmam. Genel başkanımız fevkalade güzel geldi, güzel gitti. Allah yardımcımız olsun, yolumuz açık olsun."

Birlik görüntüsü
ALTAN BURGUCU

Divan Başkanı Nevzat Ercan, sonuçları açıklamasından sonra bütün adayları kürsüye çağırdı. Ağar, Kesici ve Subaşı, diğer genel başkan adaylarıyla delegeyi selamladı ve birlik görüntüsü verdi. Birlik fotoğrafında salondan erken ayrılan Ufuk Söylemez yer almadı.

DYP KONGRESİ’NDEN NOTLAR...
Ağar fenalaştı
• Kongre salonunun büyük bölümü Genel Başkan adaylarından Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar’ın taraftarlarınca sabah 08.00 civarında dolduruldu. Büyük boy Atatürk - Çiller - Kesici ve Ağar posterleri yan yana asıldı. Ağar ve Kesici dışında salonda posteri bulunan tek aday Söylemez oldu.
• Adaylardan eski Antalya Belediye Başkanı Hasan Subaşı’nı destekleyenlere Ağar’ın yandaşları, "Antalya kümeye" diye karşı tezahüratta bulundu. Tezahüratlar nedeniyle kongre salonu zaman zaman stadyumu çağrıştırdı.
• Ağar ve Kesici’nin salona Çiller’in ayrılmasından sonra gelmesi dikkat çekti. Ağar salona girmeden önce partililer güvenlik kordonu oluşturdu. Delegelerle partililerin arasına sıkışan Ağar, tansiyonu düşünce girişteki tribün koltuklarına oturdu. Kan ter içinde kalan Ağar’ın imdadına delegeler yetişti. Partililer ellerindeki afişleri yelpaze yaparak Ağar’ın terini soğuttu.
• Ağar’ın gelişiyle tribünlerde pankartlar da açıldı. "Beş yıldır iktidar bizi inek gibi sağar, sen bizi kurtar Ağar" pankartı dikkat çekti.
• Oy kullanmadan salondan ayrılan Çiller otomobiline binerken, Ağar’ın aracı da salonun önüne geldi. Çiller, aracını durdurmadan uzaklaştı. Çiller’in delege olan eşi Özer Uçuran Çiller ile oğulları Mert ve Berk de oy kullanmadı.
Xx
Karakoldan zirveye....

Asker ve polis kökenli bir aileden gelen Mehmet Ağar, Susurluk kazasına rağmen siyasette yükselişini sürdürdü ve DYP’nin başına geçti...

AYDIN HASAN, SALİHA ÇOLAK

DYP’nin başına, asker ve polis kökenli bir aileden gelen, emniyet teşkilatı ve siyasette hızlı yükselişini Susurluk kazasına rağmen sürdürebilen, devletin "sır küpü" Mehmet Ağar geçti. Ağar, 30 Ekim 1951’de Ankara’da dünyaya geldi. Jandarma yüzbaşı büyük dedesi Süleyman Bey’le emniyet müdürlüğü yapan babası Zülfü Ağar’ın izinden yürüdü. Sert bir polis müdürü olan babasının mesleği nedeniyle çocukluğunu karakol bahçelerinde geçirdi.
Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat - Maliye bölümünü Emniyet bursu ile okudu. Devlet memurluğuna Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nda başladı.

ZİVERBEY’DEN ÇANKAYA’YA
12 Mart döneminde Ziverbey Köşkü’ndeki sorgulara katıldı, komiserlik görevini Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü’nde yaptı. ABD’de eğitime gönderildi. 1976’dan itibaren Torul ve Delice’de kaymakamlık yaptıktan sonra polisliğe döndü ve 1980’de İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. İstanbul’da önce Asayiş Şube Müdürü, ardından Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı. 1988’de Ankara Emniyet Müdürü oldu.
Turgut Özal’a suikast soruşturmasının başında yer aldı. Korkut Özal, Ağar’ın saldırının arkasındaki isimleri bildiğini ileri sürdü.

KIRCI’NIN NİKÂH ŞAHİDİ
1990’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptı, ardından Erzurum Valisi oldu. Bu görevi sırasında, Bahçelievler katliamından yedi kez idama mahkûm olan Haluk Kırcı’nın "firariyken" kıyılan nikahında, gelin Vesile Erzincanlı’nın şahitliğini yaptı.
Azerbaycan’daki darbe girişimine karıştığı iddiası MİT raporuna yansıdı. "MİT’in böyle bir rapor yazdığına inanmadığını" söyledi.
1993’te dönemin Başbakanı Çiller’in en gözde bürokratı oldu. Emniyet Genel Müdürü iken MİT’teki ezeli rakibi Mehmet Eymür’ün sağ kolu Korkut Eken’i yanına alarak Eymür’ü saf dışı bıraktı.
Çiller tarafından 1995 seçimlerinde A takımına alınarak siyasete taşındı. Anayol hükümetinde Adalet Bakanı, Refahyol hükümetinde İçişleri Bakanı oldu.

VE SUSURLUK KAZASI...
Siyasetteki yükselişi, Susurluk’taki kazada, firari Abdullah Çatlı’nın Sedat Bucak ve polis müdürü Hüseyin Kocadağ’la aynı Mercedes’te olduğunun ortaya çıkması üzerine sarsıldı. İlk açıklaması, "Güvenlik güçlerine teslim etmek üzere götürüyorlardı" oldu. Baskılar üzerine kazadan 5 gün sonra İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etti.
Kayıp silah ve susturucular için "Eken’e teslim ettim, nerede oldukları devlet sırrıdır" dedi. Uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan Yaşar Öz ve MİT muhbiri Tarık Ümit’e "sahte yeşil pasaport vermekle"le suçlandı. 1997’de dokunulmazlığı kaldırıldı, 1999’da tekrar seçilerek tekrar dokunulmazlık aldı. Meclis soruşturma komisyonunda 6’ya karşı 8 oyla aklandı. Mesut Yılmaz, Erol Evcil’in uçağını kullandığını açıklayınca, bu iddiayı doğruladı.
Susurluk skandalı nedeniyle Mülkiyeliler Birliği üyeliğinden çıkarıldı. Yine Susurluk nedeniyle Çiller’le yolları ayrıldı. Parti, Ankara Belediye Başkan adayı yapmak isteyince DYP’den de istifa etti.

KIZINI KAYBETTİ
1998’de kızı Yasemin’i beyin tümöründen 19 yaşında kaybetti. "Devlet işinden ailemizi ihmal etmişiz" diyerek hep sakladığı duygularını belli etti. Eşi Emel ve oğlu Tolga ile teselli buldu.

HER AİLEDEN BİR POLİS
"Her aileden bir kişiyi polis yaptığı" Elazığ’dan 1999’da bağımsız milletvekili seçildi. Son seçimde yeniden bağımsız milletvekili oldu. Çiller’in çekilmesiyle partiye bu kez Genel Başkan olarak döndü.
Fatih Terim’in yakın dostu olan Ağar, sıkı bir GS taraftarı.

ADAYLAR NE SÖYLEDİ?
Ağar’dan "derin devleti" tarifi
Mehmet Ağar, kongrede "merkez sağda birleşme değil bütünleşme" mesajı verirken, "derin devlet" kavramını "devletin toprağından geri çekilmeme iradesi" olarak tarif etti.
Demirel’den siyasi hareketin "doğal lideri" diye söz eden Ağar, Çiller’e de "sağlık, esenlik" diledi. Rakibi İlhan Kesici’ye yüklenen Ağar, DP’li bir aileden geldiği mesajı verdi.
Türkiye’de demokrasiyi rayına kendilerinin oturtabileceğini vurgulayan Ağar, "Milliyetçiyiz ırkçı, ayrılıkçı değil, bütünleştiriciyiz. Muhafazakarız ama taassup yoktur" derken, hürriyetleri kısıtlayan her şeyin karşısında olduklarını belirtti. Hakkındaki iddialara da değinen Ağar, "derin devlet" konusunda şu ilginç konuşmayı yaptı:
"Türk devleti en son Musul ve Kerkük’ten geri çekildi. O günden sonra da bir daha geri çekilmeme iradesi teşekkül etti. Biz bu iradeye Derin Devlet diyoruz. Derin Devlet, devletin derinliklerinde değil, milletin şuurundadır. Derin Devlet bir daha geri çekilmeme iradesidir. Bunun için Kıbrıs’tan çekilmek öyle kolay değildir."

Kesici: Türkiye lideri seçilecek
İlhan Kesici, kongrenin DYP’nin hayat memat kongresi olacağını belirtirken, delegenin vereceği oyların sadece DYP’nin değil, Türkiye’nin geleceğini belirleyeceğini söyledi. Kesici, "Bu kongreden bir DYP Genel Başkanı değil, bir Türkiye lideri çıkacaktır" dedi.
Ufuk Söylemez de konuşmasında, "Halkımız DYP’ye hem ihtar çekmiştir, hem de DYP’den vazgeçemeyeceğini göstermiştir. Bu mesajı doğru anlamalıyız" diye konuştu.
Hasan Subaşı da "DYP demokrasi misyonunu kaybetmeye başladığı için baraj altında kaldı" şeklinde konuştu.
XXX Mehmet Ağar cevir Kaydet biyografi6953
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Mehmet Ağar ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Mehmet Ağar yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi