Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Mehmet Ali Bayar

1962 yılında doğdu. Demirel ailesinin çocukluğunu bildiği bir isim. Babası Nuri Bayar, 12 Eylül öncesi dönemde Demirelin en yakın yol arkadaşlarından biriydi. 12 Eylül öncesi son Demirel hükümetinin Sanayi Bakanı olan Bayarın iki çocuğundan biri olan Mehmet Ali Bayar, Amerikada New York Üniversitesinde ekonomi konusunda lisans eğitimi aldı, master yaptı. Azerbaycanın bağımsızlık sancısı çektiği yıllarda Türkiyenin Bakü Büyükelçiliğinde ikinci adam olarak görev yaptı. Türkiyenin New Yorktaki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğinde çalıştı. Mehmet Ali Bayar ayrıca Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayarın ağabeyi.

HAKKINDA YAZILANLAR

DTPde Bayar dönemi
Hürriyet 19 Mayıs 2002

Mehmet Ali Bayar, Demokrat Türkiye Partisinin 2. Olağan Büyük Kongresinde geçerli olan 594 oyun tamamını alarak Genel Başkan seçildi.
Genel Başkan İsmet Sezgin ile genel başkan adayı olacağı bildirilen Mehmet Ali Bayar salona gelmeden, kongre Genel Başkan Yardımcısı Turgut Tokerin konuşmasıyla saat 10.30da açıldı. Konuşmanın ardından delegelerin oybirliğiyle Divan Başkanlığına Erdoğan Adalı getirildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından gündem gereği çalışmalara geçildi.
Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu, kongre için kırmızı beyaz balonlar ve şeritlerle süslenirken, salonun yan duvarlarında da Makul çoğunluk biziz, makul çoğunluk sizsiniz ve Büyük Başkan İsmet Sezgin, siyasete örneksin yazılı dev pankartlar yer aldı.
Başkanlık Divanının çalışmalarını yürüteceği platformun hemen arkasındaki dev ekrandan sinevizyon gösterisi yapılırken, ekranın iki yanında Atatürkün resmi ve Türk Bayrağı ile Yeni bir Türkiye için makul çoğunluk yazıları asıldı.
Salonda, Genel Başkan İsmet Sezginın yanı sıra tek genel bakan adayı Mehmet Ali Bayarın eşiyle birlikte çekilen Yeni lider yeni siyaset yeni Türkiye yazılı afişler yer aldı.
Delegeler, Spor Salonunun ortasındaki sandalyelere otururken, tribünlerdeki partililer de ellerinde kırmızı ve beyaz renklerdeki bayraklar ile Alternatif var, M. Ali Bayar yazılı dövizler açtı.
Partinin İstanbul Gençlik Kollarına üye grubun salona girişinde kısa süreli bir arbede yaşanırken, salondakileri coşturmak için son günlerin popüler şarkıları çalındı.
Bu arada, Aydın Kuva-i Milliye Mücahit ve Gaziler Derneği ekiplerinin folklor gösterileri ilgiyle izlendi. Ege yöresi oyunlarını sergileyen ekibe, salona ancak aksesuar olarak kullandıkları silahlarıemniyet yetkililerine teslim ederek girebilecekleri belirtildi. Bunun üzerine folklor ekibi Efe silahını bırakmaz diyerek, silahlarını bırakmayı reddetti.

KONGRENİN MAKUL SESİ DAVULLAR
Kongreye protokolden ilk olarak Kurucu Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk saat 11:00de gelirken, Genel Başkan Sezgin ile genel başkan adayı olduğu bildirilen Mehmet Ali Bayar ve eşi saat 11:45te aynı araç ile "makul çoğunluğun makul ses" sloganları eşliğinde, alkışlar ve davullarla salona girdiler.
Sezgin ve Bayar, Kongre Salonuna delegelerin alındığı kapıdan girmeyince, Başkanlık Divanının bulunduğu yöndeki kapıya yönelen delegeler, partililer ve basın mensupları izdihama neden oldu.
Sezgin ve Bayar, partililer ve kameralar eşliğinde "Başbakan Bayar", "Mehmet Ali Bayar", "memleket seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde salonda tur attılar, partilileri selamladılar.
Sezgin ve Bayar, daha sonra konuşmalar için oluşturulan platformun üzerine çıkarak, delegeler ve partilileri selamladı, Sezginin ısrarı üzerine Cindoruk da selamlamaya katıldı.
Salonda, "Milletle el ele" yazılı tişörtler giyen partililer ve özel bir organizasyon şirketi görev alırken, sigara içilmesine de izin verilmedi. Bu arada "Davul yasak" haberlerinin aksine DTP kongresi çok sayıda davulun kullanıldığı ve zaman zaman futbol maçlarındaki tribünlerini andıran görüntülere sahne oldu.

YANKESİCİ İŞBAŞINDA
Bu arada, salonun bir köşesinde dağıtılan kumanya, partililerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Kumanya almaya çalışan partililer ile görevliler arasında zaman zaman tartışmalar çıkarken, bazıları da ezilme tehlikesi geçirdi.
Öte yandan, salonda yaşanan izdihamdan yararlanmak isteyen bir yankesici de fark edilmesi üzerine salondakiler tarafından yakalanarak dışarı çıkarıldı.

SİYASİLERDEN TELGRAF
DTP Kongresine, MHP Genel Sekreteri Mustafa Nur Sefa ile DYP milletvekilleri Necati Yönder ve Sabahattin Karakelle de katıldı. TBMM Başkanvekili Yüksel Yalova, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da birer telgraf gönderdi.

GİKTE YENİ SİMALAR
Kayıtlı 853 delegeden 621i oylamaya katıldı. Bayar geçerli olan 594 delegenin oyunu alarak, DTPnin 3. genel başkanı oldu. Seçimde, 27 oy geçersiz sayıldı.
DTPnin 42 kişilik Genel İdare Kuruluna 31 yeni isim girdi. GİK üyeliklerine, Okan Akınç, Ferit Bora, Aydın Giz, Mehmet Korkmaz, Sema Küçüksöz, Özden Özbilun, Erkut Şenbaş, Adnan Türkoğlu, Sinan Ülgen, Abdürrezzak Yavuz ve Yılmaz Hastürk yeniden seçildi. GİKin diğer üyeleri de şu isimlerden oluştu:
Selma Acuner, Hakan Aksu, Ekrem Aşkın, Osman Ataman, Ayşe Bener, Reha Çamuroğlu, Hasip Dinçer, Işık Gökkaya, Emre Gönen, Koray Gönensin, Mehmet Sami Hancıoğlu, Nihal İncioğlu, Işın Karahan, Bülent Kuşoğlu, Kutay Pars, Ömer Külahlı, Binhan Oğuz Birkan, Tuluğ Ok, SunayÖzbek Karamık, Arzu Özyol, Ali Arif Özzeybek, Hakan Sarı, Hüseyin Sezgin, Müjgan Suver, Hakan Şimşek, Ahmet Türk, Füsun Türkmen, Füsun Yaşar, Ayşem Yeğinboy, Tacettin Yinanç ve Mithat Yümlü.
Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri de şu isimlerden getirildi:
Pulat Tacar, Mustafa Yücel Tören, Niyazi Ulusoy, Mustafa Küpeli, Tanju Moltay, Doğudan Bayülgen, Serap Oğuz, Erdoğan Bucak, Tevfik Türesin, Orhan Buzol, Yılmaz Korkmaz, Nihat Çakır, İbrahim Öngel, Latif Antep, Mehmet Metintürk.
Buna göre, DTPnin yeni GİK listesinde eski üyelerden 11i tekrar yer alırken, 13 de kadın üye seçildi. Mehmet Ali Bayar cevir Kaydet biyografi6905
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Mehmet Ali Bayar ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Mehmet Ali Bayar yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi