Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Mehmet Emin Resulzade

(1884 - 1955) Tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti olan Azerbaycan Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade 1884te Baküde dünyaya geldi. Çalışma hayatına 19 yaşında iken gazete yazarlığı ile başladı. Tifliste yayınlanan Şark-i Rus, Azerbaycanda Hüseyinzade Ali Bey Turanın Hayat ve Füyuzat ile Ahmet Ağaoğlunun Irşat ve Terakki gazetelerinde yazdı. Baküde haftalık Tekamül, sonra Yoldaş dergilerini yayınladı.

1905te siyasete atıldı. Çarlık yönetimine karşı gizli bir dernek kurdu. Takibata uğrayınca Türkiyeye kaçtı. 1913te Çarlık yönetimi af çıkarınca Baküye döndü.
1917de Bağımsız Azerbaycan fikrini savunan Müsavat Partisinin başkanı oldu. Türkistandaki diğer Türk Cumhuriyetlerinin de Rusyadan ayrılması ve Türk Devletleri Federasyonu kurulması fikrini savunuyordu.
28 Mayıs 1917de Azerbaycan Cumhuriyeti kuruldu ve ilk cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet iki yıl yaşadı. Kızıl Ordu Azerbaycanı işgal edince Resulzade önce Almanyayla gitti. Ikinci Dünya Savaşı sonunda Almanya teslim olunca Türkiyeye geldi, Ankaraya yerleşti.
6 Mart 1955te vefat etti. Mehmet Emin Resulzade cevir Kaydet biyografi6906
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Mehmet Emin Resulzade ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Mehmet Emin Resulzade yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi