Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Mehmet Eymür

MİT Konrt-terör Daire eski Başkanı.
1943 yılında İstanbul’da doğdu.Ankara Maarif Kolleji ve İTİAdan mezun olduktan sonra baba mesleği olan MİTçiliği seçti. 12 Mart döneminde amiri ve arkadaşı Hiram Abas ile birlikte Ziverbey köşkünde çalıştı. Çok sayıda devrimciye işkence yaptığı, Ziverbeyi kontrgerilla üssü olarak tanımladıkları iddia edildi. İstanbulda Ulaş Bardakçının öldürüldüğü, Ziya Yılmazın yakalandığı ve Kızılderde 11 THKP-C militanının öldürüldüğü operasyonlara katıldı. 1975de Ankara MİT Bölge Daire Başkanlığına bağlı Takip Şube Müdürü oldu. 1980de Bulgaristana gitti. Türk Mafyasına sızdı. Ancak deşifre oldu ve Türkiyeye dönmek durumunda kaldı.1982 yılında Hiram Abas ile birlikte Köşke çağırıldığı ve ASALAya karşı operasyonlar düzenlemekle görevlendirildiği iddia edildi. Mardin MİT Bölge Müdürlüğü ve bir sene sonra da Ankarada Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü Başkan Yardımcılığına getirildi. 1984 Şubatında Genel Kurmaydan aldığı özel izin ile Babalar Operasyonunu başlattı. Gözaltına alınanlara işkence yaptığı iddia edildi. Bu sırada edindiği bilgiler ve bağlantılar ile MİT Raporunu kaleme almaya başladı. 1988de MİT Raporunun ortaya çıkması ile birlikte görevinden alınınca MİTten istifa etti. 1993 yılında Dev-Solun infaz timlerinin Eymüre yönelik bir operasyon içinde olduğunun öğrenilmesi üzerine Şenkal Atasagunun teklifi ile MİTe geri döndü [Faruk Bİldirici, Sulietini Sevdiğiminin Türkiyesi, s. 186]. Mesut Yılmaz hükümeti kurulduktan sonra önce Washingtona atandu. Alaattin Çakıcının yakalanmasından sonra merkeze geri çağrıldı. Geri dönmemekte ısrar edince MİT ile ilişkisi kesildi. 1998 yılında Türkiye Şeker Fabrikalarına müşavir olarak atandı. Halen ABDde ikamet ediyor ve hazırladığı intermet sitesinden inandığı gerçekleri aktarıyor.


ESERLERİ
1.Analiz
Bir Mit Mensubunun Anıları
Mehmet Eymür
Doğan Kitapçılık

Mehmet Eymür, 1943 yılında İstanbulda doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankarada okudu. Ankara Kolejinden mezun oldu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulunu bitirdi. Ardından 1 Ocak 1966da Milli İstihbarat Teşkilatına girdi. Askerlik görevini yedek subuy olarak yaptıktan sonra yeniden MİTteki görevine döndü. Öğrencilik yıllarında sigortacılık ve turizm sektöründe çalışan Eymür, bir süre sertifikalı profesyonel tercüman rehberlik de yaptı. MİTteki görevi sırasında İstanbul, Ankara başta olmak üzere Anadolunun çeşitli yerlerinde ve yurtdışında çalıştı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran ünlü "MİT Raporu" olayı nedeniyle başka bir göreve atanacağı bildirilince kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.
Bu kitap, 1990ların başında kaleme alınmış olmasına karşın, güncelliğinden hiçbir şey yitirmemiştir. İlk kez 1991de Milliyet Yayınlarından çıkan Analizin yarattığı yankının hala geçerli olduğuna ve kitabın kendi alanında bir eksikliği giderdiğine inanıyoruz. Mehmet Eymür cevir Kaydet biyografi7105
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Mehmet Eymür ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Mehmet Eymür yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi