Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Mehmet şükrü Oğuz

Büyük Çerkes sürgününde İstanbula göç eden bir Vubıh ailesindendir. 1881 yılında İstanbulda Yenibahçe semtinde doğdu. Babası Albay Hacı Mustafa Beydir. Harp Okulunu bitirerek orduya katıldı. Politikaya karışarak kardeşi Yenibahçeli Nail Beyle birlikte İttihat ve Terakki Cemiyetinin militan kadrosu içinde yer aldı. Birinci Dünya Savaşında Teşkilat-ı Mahsusada görev yaptı. Örnek bir birlik olan ünlü Hücum Taburunun komutanı olarak çeşitli cephelerde çarpıştı. Mondros Silah Bırakışmasından sonra Taburu ile İstanbula gelerek yerli Rum halkını taşkınlıklarının önlenmesinde rol oynadı.

Hücum taburunun terhisinden sonra Maltepe Endaht (atış) Okulu komutanlığına atandı. Bu görev sırasında İstanbulda Karakol Cemiyetinin ve Kocaeli Kuvay-ı Milliyesinin örgütlenmesinde önemli rolü oldu. Bekir Sami Bey, Sencer Eşref Bey (Kuşcubaşı), Sabancı Hakkı, Baki Beyler ve Reşit Bey gibi hemşehrileriyle işbirliği yaparak bir çok kişinin yanı sıra silah ve cephenin Anadoluya geçirilmesini sağladı. İstanbul ve Kocaeli yöresi Kuvay-ı Milliye Komutanlığı yaptı. 1920-1923de Ankarada toplanan TBMMnin ilk dönemine İstanbul milletvekili olarak katıldı. Meclisin ikinci dönemine katılamadı. Anadolu ihtilalinin başarıyla sonuçlanmasından sonraki tavsiyelerden ve özellikle kardeşi Nail Beyin İzmir suikastı bahanesiyle idama mahkum edilmesinden sonra politikaya karışmadı. Hukuk Fakültesini bitirdi. Ticaret ve müteahhitlik işleriyle uğraştı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Sovyet karşıtı bazı faaliyetlerde adı geçti. 1953 yılında öldü. Mehmet şükrü Oğuz cevir Kaydet biyografi7106
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Mehmet şükrü Oğuz ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Mehmet şükrü Oğuz yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi