Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Meral Akşener

Kocaeli Milletvekili-MHP
1956 yılında İzmit Gündoğdu köyünde doğdu. Tahir Ömer-Sıddıka kızı.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu.Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora yaptı. Yıldız ve Kocaeli Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Uzun süre Tansu Çillere özel olarak yardım eden Meral Akşener, DYP liderinin isteğiyle politikaya girdi. Çiller onu önce 1994 yerel seçimlerinde Kocaeli Belediye Başkanlığına aday gösterdi.Ancak Meral Akşener seçilemedi.Tansu Çillerin kurduğu Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfının başına getirilen Akşener, 1995te DYP Kadın Kolları Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995 seçimlerinde Çillerle beraber İstanbul’da aynı bölgeden milletvekili seçildi. Milletvekili seçildikten sonra, DYP Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. Bu görevdeyken verdiği demeçlerle basını tehdit ettiği gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılması istendi.İçişleri Eski Bakanı. İngilizce biliyor. 19. ve 20. Dönem İstanbul Milletvekili. Evli ve bir çocuk annesi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Erdoğanın Asenası
Hürriyet 5 Temmuz 2001

DYPdeki ‘ülkücü’ kanadın önde gelen ismi Meral Akşener, dün partisinden istifa ederek, Recep Tayyip Erdoğanın yeni oluşumuna katıldı.
Abdullah Gül ve Abdüllatif Şenerle basın toplantısı düzenleyen Akşener, ‘‘Erdoğan ailece görüştüğüm dostum. Herkesi kucaklayacağız’’ dedi.
Milli Görüş hareketinden koparak kendi partisini kurmaya hazırlanan Tayyip Erdoğan, siyasi yasağıyla ilgili tartışmalara rağmen transfer operasyonuna başladı. Erdoğan için ‘‘Ailece görüştüğüm eski dostum’’ diyen DYPli Meral Akşener, dün partisinden istifa ederek Erdoğanın yeni oluşumuna katıldı.

DYP içindeki ‘ülkücü’ kanadın en önde gelenleri arasında yer alan Akşenerin katılımının, Turgut Özalın ANAPındaki gibi 4 eğilimi birleştirmeyi hedefleyen Erdoğanın partisindeki ‘milliyetçi ayağı’ oluşturduğu yorumlarına neden oldu. Akşenerin Erdoğanın hareketine katılması dün Abdullah Gülün bürosunda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Gül ve Abdüllatif Şenerle basın toplantısı düzenleyen Akşener, yeni harekete katılma gerekçesini, ‘‘Tarihi milletle, milleti devlet ve kurumlarıyla barıştıracak; sözü ile eylemi, yüreği ile dili bir, herkesi kucaklayacak büyük bir oluşum içinde bulunma isteğine’’ dayandırdı. Akşener, Erdoğanın yasağı ile ilgili tartışmaların yeni oluşumda liderlik sorunu yaratmayacağını da savunarak, ‘‘Günümüzün yükselen değeri tek kişiye bağlı yönetim anlayışı değil, ortak akla ve takım ruhuna dayalı bir liderlik anlayışıdır’’ dedi.

TÜRKİYEYİ KUCAKLAYACAĞIZ
Akşener, katıldığı bu oluşumun mimarlarının, daha önce üç partide de laikliğe aykırılık iddiasıyla kapatılmış kişilerden oluşmasının gelecek için kendisi açısından bir endişe oluşturup oluşturmadığı sorusuna da, şu yanıtı verdi:
‘‘Öyle bir endişe taşımıyorum. Bu yeni oluşum bütün Türkiyeyi kucaklayacak bir yapı olacaktır. Bizler ülkedeki gerginliğin ortadan kaldırılmasında rol oynayıp katkıda bulunacağız. Dini, manevi değerler milletin ortak değerleridir. Bu değerler gibi demokrasi ve liberallik de tek partinin uhdesinde yer alabilecek kavramlar değildir. Bütün partiler bu değerleri savunmaktadır. Milletin omurgasını oluşturan bu kavramlar elbette bu yeni oluşumda da olacaktır ama bu kavramların istismarı sözkonusu olmayacaktır. Bugün odaklanıp öne çıkarılması gereken kavram yoksullukla mücadeledir.’’

GÜL: DÜRÜST İSİM
Abdullah Gül de, ‘‘Dürüstlük, açıklık ve mertliğiyle ismi öne çıkan ve doğru bildiğini söyleyen bir politikacı’’ diyerek Akşeneri övdü. Gül, yeni partinin ne zaman kurulacağı sorularına, ‘‘Bizi izlemeye devam edin’’ yanıtını verdi. Akşener de bir soru üzerine Erdoğanla görüştüğünü belirtti, ‘‘Erdoğan eski dostumdur, ailece de görüşürüz. Şimdi de görüştüm. Ancak siyasi anlamda görüşmelerimiz yeni değildir’’ dedi.
Önümüzdeki günlerde de MHPli Sadık Yakut ile ANAPlı Ertuğrul Yalçınbayırın harekete katılacağı öne sürüldü.

MERAL Akşener Bir dönem DYP Lideri Tansu Çillerin sağ kolu ve en güvendiği isimdi. 1995 seçimlerinde, ismini milletvekili listesinin üst sıralarına bizzat Özer Çiller koydurdu ve İstanbul Milletvekili seçildi. Seçilmeden önce Çillerin kurduğu Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfı Başkanıydı.
DYP Genel Başkan Yardımcılığı döneminde medyaya tehdit savurduğu için yargı önüne çıktı. Çiller Ailesine toz kondurmadı, bu yüzden DYPde adı ‘Ailenin tetikçisi’ne çıktı. Susurluk skandalının ardından Mehmet Ağarın istifası üzerine Çiller, Akşeneri Türkiyenin ‘İlk kadın İçişleri Bakanı’ yaptı. Refahyolun gerilimli günlerinde askerlerle doğrudan çatışmaya girdi ve basın toplantılarında generalleri ağır bir üslupla eleştirdi. ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tahkir ve tezyif nedeniyle soruşturma açıldı.

EMNİYETİ BASTI
Görevden alınmasına rağmen makamını terketmeyen Emniyet eski Genel Müdürü Alaattin Yükselin makam odasını sabaha karşı yeni Genel Müdür Kemal Çelikle bastı. ‘Köstebek’ olarak hatırlanan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ajan yerleştirerek bilgi sızdırdığı gerekçesiyle yargılanan Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanvekili Bülent Orakoğlunu Çillerin emriyle göreve getirdi.

TELEFON KAYITLARI
Refahyolun yıkılmasından sonra da Çiller Ailesini terk etmedi. Hürriyet Gazetesi yöneticilerinin telefon konuşmalarının kayıtlı olduğu bazı kasetleri kamuoyuna açıkladığı için milyarlarca liralık tazminat ödemeye mahkûm edildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde DYPnin oy oranının yüzde 12ye düşmesi üzerine Çillerin çekilmesini isteyen çevrelere diklendi ve gazetecilere, ‘‘Oligarşi istiyor diye kelle vermeyiz’’ dedi.

YOLLAR AYRILDI
Bir süre sonra Çillerle yollarını ayırdı. Parti içi muhalefet cephesine geçerek, Çilleri devirmeye çalıştı. Hürriyet Gazetesindeki bir röportajında, ‘‘Çiller burjuva kızı’’ diyerek, eski lideriyle köprüleri attı.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Akşener: Harekette yenilik yok
Türkiye 4 Ağustos 2001

ANKARA - Kocaeli Bağımsız Milletvekili Meral Akşener, “Kamuoyunda ‘Yenilikçi’ olarak bilinen siyasi grubun düşündüğüm ve hayal ettiğimTürkiye vizyonumla örtüşmediğini gördüm. Bu bakımdan, bu siyasi hareketle birlikte olmadığımı kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi. Akşener, yaptığı yazılı açıklamayla, FP’nin kapatılmasının ardından yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren “yenilikçiler”le hareket etmeyeceğini bildirdi. Millet ve devleti kucaklayacak, siyasetin ve toplumun önünü açacak, Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak bir siyasi harekete ihtiyaç olduğuna inandığı için kamuoyunda “yenilikçi” olarak bilinen siyasi grubun içinde olmayı planladığını belirten Akşener, açıklamasına şöyle devam etti:
“Ancak geçen süre içinde söz konusu hareketin düşündüğüm ve hayal ettiğim Türkiye vizyonumla örtüşmediğini ve bu hedefi samimiyetle gerçekleştirme imkanı bulamayacağımı gördüm. Bu bakımdan, bu siyasi hareketle birlikte olmadığımı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.” Meral Akşener, 4 Temmuz 2001’de düzenlediği basın toplantısında “yenilikçilerle” hareket edeceğini açıklamıştı.

Erdoğan: Anlam veremedim
AFYON - Yenilikçilerin lideri Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Bağımsız Milletvekili Meral Akşener’in yeni oluşumdan ayrıldığı açıklamasını, “Meral kardeşimin tercihine saygı duyuyorum. Bu istifa ile hareketimiz etkilenmez” diye değerlendirdi.
İkbal Termal Otel’de çalışmalara verilen arada, gazetecilerin Akşener ile ilgili sorularını cevaplayan Erdoğan, Akşener’in bir süredir kendileriyle birlikte yeni oluşum çalışmalarını sürdürdüğünü, ancak, yaptığı tercihe saygı duyduğunu belirtti. Akşener’in herhangi bir talebinin olup olmadığı sorusuna Erdoğan, herhangi bir isteğin belirtilmediğini, ancak, Akşener’e saygı duyduğunu söyledi.

Kendisiyle konuştum
Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu bir tercihtir. Çünkü henüz kurumsallaşmamış program ve tüzüğü, kurucuları henüz kesinleşmemiş bir çalışmada bu saatte ayrılmasını doğrusu ben de anlayamadım. Bir tercih yapmıştır. Bir ikna gayretim olmadı. Kendisiyle görüştüm, dedim ki, (Bu saatte ayrılmanızı doğru bulmuyorum. Eğer bir söyleyeceğiniz varsa, gelirsiniz, dertleşiriz). Ama (Kendi tercihim böyle, size başarılar diliyorum) dedi. Bugüne kadarki hukukumuzu aynı şekilde koruyoruz.” Erdoğan, yeni oluşumdan yeni kopmaların beklenip beklenmediği sorusuna da yeni oluşumun “dinamik şekilde yoluna devam ettiğini” söyledi.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

MERAL HANIM MHPLİ OLDU
Sabah 5 Kasım 2001

MECLİSE DYP’den giren ve AKPnin kuruluş çalışmalarında bir süre yer alan Bağımsız Kocaeli Milletvekili Meral Akşener, sonunda MHPye katıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Akşenerin MHPye güç katacağını belirterek, "Gönül ve inanç birliğini sürekli taşıdığına inandığımız dava arkadaşımız, akademisyen ve politikacı, kıymetli şahsiyet Akşenere bir kez daha aramıza hoş geldiniz diyorum" diyerek, tebrik etti. Bahçeli, Akşenere rozetini bizzat verdi. Bahçeliden sonra söz alan, Meral Akşener, milletvekillerine, "1944den beri başlayan büyük yürüyüşün, o çileli meşakkatli yolun fedakar neferleri. Her birinizi saygı ile selamlıyorum" diye seslendi. Akşener, toplumların bazı kesimlerine, hep fedakarlık görevi düştüğünün de altını çizerek, MHPye de şimdiye kadar hep fedakarlık düştüğünü söyledi. Tüm milliyetçilerin MHP çatısı altında toplanma zamanın geldiğini savunan Akşener, konuşmasında İlteriş Kaandan Recep Çavuşa kadar birçok örnek verdi. Akşener konuşmasını sürdürürken başta Çankırı milletvekili İrfan Keleş, Balıkesir Milletvekili Hüseyin Kalkan, Milli Savunma Bakanı Sabahatttin Çakmakoğlu olmak üzere, birçok milletvekili gözyaşlarını tutamayarak ağladılar. MHPlileri en fazla duygulandıran da "Recep Çavuş" hikayesi oldu. Akşenerin MHPlileri benzettiği "Recep Çavuş" Cumhuriyetin ilk yıllarında Adanada yaşamış bir kolu olmayan ve bir gözü kör olan bir savaş gazisidir. Akşener MHP’liler şöyle seslendi: “Ben kendimi, hep Recep Çavuşun torunu gibi gördüm. Recep Çavuş can verirken, birileri iktidar senetlerini ele geçirdiler. Recep Çavuşların torunlarının iktidar senetlerini geri alabilmeleri... İnanıyorum ki, Recep Çavuşun torunları ödünç bırakılmış, iktidar senetlerini tamamen geriye alma zamanı gelmiştir." Katılım töreni sırasında ve yemekte, Akşenerin eşi ve ağabeyi de bulundu. Akşenerin ağabeyi eski MHPli Nihat Gürel de gözyaşlarını tutamadı. Meral Akşener cevir Kaydet biyografi1646
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Meral Akşener ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Meral Akşener yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi