Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Modern Türkiye'nin Başörtüsü Sorunu

Türkiye 'nin gerek siyasî gerekse sosyal ve kültürel olarak çeşitli sorunları var. Bunların en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz “Başörtüsü sorunu”dur.
Geriye dönüp bakıldığında onlarca gözü yaşlı kız yıkılan hayaller ve gelecek umutları var. Özellikle son otuz yılda yaşananlar meseleyi iyice çözümsüz hale getirdi. Ülke başörtüsü etrafında adeta ikiye bölündü: Başörtüsüne taraf olanlar ve olmayanlar. Böylesine ideolojik ve keskin bir ayrışmanın yaşandığı ortamda meselenin tutarlı bir çözüme kavuşması beklenemez.
Adına “Başörtüsü sorunu” dediğimiz şey aslında 12 Eylül 1980 ihtilali ile başlayan ve bugüne kadar gelen bir sürecin devamı. Bugüne kadar palyatif çözümlerin hiç biri işe yaramadığı gibi sorunu daha da büyüttü.
28 Şubat dönemi olumlu ya da olumsuz herkesi derinden etkiledi. Banka sahipleri el değiştirdi zengin olanlar oldu mağdur edilenler de Ama hiç şüphe yok ki en çok mağdur olanlar başörtülü kızlardı. Üniversite önlerinde fakülte koridorlarında türbanlı kız öğrencilerin yaşadığı dramlar hafızalardaki tazeliğini hâlâ koruyor. Sınavlara girebilmek için ağlayarak başörtüsünü fırlatıp atan kızların yürek burkan görüntüleri tv ekranlarında tekrar tekrar yayınlandı. Unutulması kolay olmayan görüntülerdi bunlar.
Başörtüsü sorunu lâiklik sorunu ile hep aynı düzlemde ele alındı. Lâiklik sorunu bir türlü çözülemediği gibi başörtüsü sorunu da çözülemedi çözülemiyor. Sorunları çözmek yerine ötelemek genel tavrımız olduğundan mesele daha da derinleşti.
Gelinen nokta tam bir kördüğüm. Başörtüsü sorunu bir kısır döngü içinde çözülmeden yine rafa kaldırıldı. Peki bu sorunu kim nasıl çözecek? İşte bu sorunun cevabı yok.
Elinizdeki kitab bu soruya ve bu soruna bir katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Kitabının yazarı Elisabeth Özdalga bilimsel ciddiyete sahip objektifliği ile tanınan bir akademisyen içimizden biri. Yazarın amacı -kendi ifadesiyle- “haksızlığa uğrayan toplumsal bir kesimin derdini anlatıp daha iyi anlaşılır olmalarına katkıda bulunmak.”
Ancak yazar sorunu sadece deskriptif olarak ele almıyor konuyu 100 yıl gerilere kadar götürüyor ve başörtüsü ekseninde Türkiye 'nin genel bir panoramasını da çıkarıyor. Özdalga başörtüsü sorununu otoriter devlet yapısından demokratik devlet yapısına hâlâ tam geçişin sağlanamamasına bağlıyor. Daha demokratik bir devlet yapısının bu sorunu çözeceğine inanıyor.
Modern Türkiye 'de Başörtüsü Sorunu son derece önemli bir kitap. Sorun hermenötik bir yaklaşımla ele alınıyor. Türk okuru bu eserle yeni tanışacak. Çünkü eserin orijinali İngilizce olarak basıldı. Ne yazık ki Türkçeye çevirisi çok sonraları ve yazarın müsaadesi alınmaksızın korsan olarak basıldı. Dolayısıyla Türk kamuoyunun bu kitaptan istifadesi de bu oranda sınırlı kaldı. Bunca tartışmanın yaşandığı toplumsal kargaşaya neden olan böylesine önemli bir konuda bilimsel ciddiyetten mahrum onca kitap varken Modern Türkiye 'de Başörtüsü Sorunu gibi bir çalışmanın korsan bir baskı ile yetinilmesi Türk yayıncılık tarihimiz açısından ayrıca hazindir.
Önemli bir çalışmayı daha Türk okuruna kazandırmaktan dolayı memnuniyetimizi ifade etmek istiyoruz. Modern Türkiye'nin Başörtüsü Sorunu cevir Kaydet kitap68103
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki: Modern Türkiye'nin Başörtüsü Sorunu' />
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Modern Türkiye'nin Başörtüsü Sorunu ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Modern Türkiye'nin Başörtüsü Sorunu yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi