Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Mustafa Izzet Efendi

1801 Tosya da doğdu. Türk hattat ve bestecisidir. Fatih Medresesinde öğrenime başladı ve Kömürcüzade Hafız Efendi den ders aldı. Sesinin güzelliğiyle Sultan İkinci Mahmud un ilgisini çekerek Enderun a alındı. Burada altı yıl musiki, hat, dil ve edebiyat öğrenimi gördü.

Abdülmecid in tahta çıkışına kadar sarayda kaldı. Daha sonra Eyüp camii hatibi ve padişahın ikinci imamı oldu. Anadolu ve Rumeli kazaskerliği, şehzadelere hat hocalığı ve saray başimamlığı görevlerinde bulundu.1852 yılında Saraydan ayrıldı. 1 Kuran, 30 enam, 200 hilye ve yüzlerce levha yazdı. Hırka-i şerif, Kasımpaşadaki Büyük Cami, Ayasofya camiindeki ve İstanbul Üniversitesi giriş kapısının bahçe tarafındaki yazılar da Mustafa İzzet Efendinindir.

Kendi bulduğu tarzı cedir makamında bir peşrev ile 20 şarkısı vardır. Mustafa İzzet Efendi 1876 da İstanbul da vefat etmiştir. Mustafa Izzet Efendi cevir Kaydet biyografi7233
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Mustafa Izzet Efendi ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Mustafa Izzet Efendi yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi