Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Nenemin Masalları

"Sarıputseverlerle Yeşilputseverler güzel bir ülkede barış ve dostluk içinde hep birlikte mutlu bir yaşam sürerlerken Kayzersultan güçlerinin saldırısına uğrarlar. İki halk arasındaki mutlu yaşamın sonudur bu. Artık kıtlık kırım sürgün günleri başlamıştır. Kıtlık kırım sürgün zulüm getirir. Masala göre iki halk da bu zulümden payını alır.
Nenemin Masalları masal biçimi içinde bir tarih döneminin gerçek öykülerini anlatıyor. Ermeni tehciri sırasındaki zorunlu göçte Ermenilerle Kürtlerin ilişkileri ve Alman işbirlikçisi Kayzersultan 'ın (Osmanlı padişahının Enver Paşa komutasındaki ordusunun) neden olduğu acıklı olaylar masalları anlatan nenenin tanıklığı ile ortaya konuyor. Bir dönemin egemen güçlerinin neden olduğu insanlıkdışı olaylarda masalda sözü edilmeyen Türk halkının bir payı olmamıştır. Olamazdı da. Çünkü aynı bölgede Kürtler Ermenilerle birlikte yaşayan yoksul Türk halkıda zulümden payını eşit biçimde almıştır. Masaldaki egemen güçlerle işbirlikçilerinden Türk halkının kendisini ayırmak gerekirdi. Bilindiği gibi bugünün egemen güçleri de ayrım yapmaksızın baskılarını sürdürüyor. Onun için yönetici egemenlerle yönetilen yoksul ve geri bıraktırılmış halkların savaşımı sürüp gidiyor. Nenemin Masalları bu bakış açısıyla değerlendirilmelidir." Nenemin Masalları cevir Kaydet kitap68203
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Nenemin Masalları ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Nenemin Masalları yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi