Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Nursultan Nazarbayev

SSCBnin Mihail Gorbaçov ve Boris Yeltsinden sonra en etkin kişiliğe sahip bir devlet adamı olan Nursultan Nazarbayev, Kazakistanda Alma-Atanın hakim bulunduğu Kazkalenski yöresindeki Çemolgan köyünde dünyaya geldi. Lise öğrenimini bitirdikten sonra bir maden ocağına girip maden işçisi olarak çalışmaya başladı.

Daha sonra Ukraynaya giderek Metalurji öğrenimi gördü. 1960 yılında Karaganainski bölgesindeki Temirtav kentinde Kazmetallurgstroy Tröstünün inşaat işçiliğinde çalıştı. Bundan sonra ise Karaganda Demir-Çelik Fabrikasında çalışmasına devam etti. Buradaki yüksek fırında sırasıyla dökümcü, gaz tesisinde usta ve baş usta olarak çalıştı.

Nursultan Nazarbayev 1969 yılından itibaren parti çalışmasına yöneldi. Temirtavdaki Komsomol Kent Komitesinin I. Sekreteri oldu. 1971de bu kentin parti üst komitesinin II. sekreterliğine seçildi. 1973te Kombinası Parti Sekreterliğine getirildi. 1977de Bölge Parti Üst Komitesi II. Sekreterliğine atandı.

Nursultan Nazarbayev 1979 yılında Kazakistan Komünist Partisinin MK Sekreteri oldu. 1984te Kazakistan Sovyet Yönetimi Bakanlar Kurulu Başkanlığında bulundu. 1989da Kazakistan Komünist Partisi Genel Başkanlığına seçildi.
1990 yılının Nisan ayında Kazakistan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığına seçilen Nursultan Nazarbayev, ekonomi sahasında master yapmıştır. Nursultan Nazarbayev cevir Kaydet biyografi7613
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Nursultan Nazarbayev ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Nursultan Nazarbayev yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi