Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Oktay Vural

1956 Diyarbakır doğumlu olan Vural, İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesinde yüksek lisansın ardından iktisat doktorasını verdi. Aynı Üniversitenin İİBFsinde Yardımcı Doçent oldu. Yurtdışında BM bursu ile ABD Pennsylvania Üniversitesinde doktora eğitimi aldı. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük, Enerji Bakanlığı Müşavirliği, Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, TÜGSAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 21inci Dönemde Meclise girdi. İngilizce bilen Vural evli ve Oğuz ile Yavuz adında iki çocuk babası.

HAKKINDA YAZILANLAR

Öksüzün yerine Vural
Sabah 31 Ağustos 2001

Ulaştırma Bakanlığından Telekom krizi sonrası istifa eden Enis Öksüzün yerine Oktay Vural atandı. Vural, bakan olduğunu televizyondan öğrendi ve ilk tebriği de Devlet Bahçeliden aldı
Ulaştırma Bakanlığına MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural atandı. Vuralın kararnamesi dün akşam üzeri hazırlanarak Cumhurbaşkanlığına gönderildi ve hızla onaylandı. Vural, SABAHa verdiği ilk demeçte, "Aldığımız bayrağı devam ettireceğiz. MHPnin ulaştırma ve demokrasi alanında başlattığı ve yürüttüğü hizmetleri sürdüreceğiz. Güzel hizmetlere yenileri eklenerek yürüyecek. Allah utandırmasın" dedi.

MHP içinde bakanlık kulisi sürerken, 15 gün önce İzmire giden Vural, bakan olduğunu da televizyondan öğrendi ve arka arkaya gelen telefonlara cevap verdi.

İKİNCİ İZMİR BAKANI
Bahçeli, partideki herhangi bir gruba dahil olmayan doğrudan kendisiyle çalışan ve bürokrat kökenli Vuralı bakanlığa getirerek, parti içindeki gruplar arasında dengeyi de kurmuş oldu. Bahçeli, MHPnin daha önce oylarının az olduğu ancak 1999 seçimlerinde MHPye 3 milletvekili gönderen İzmire de Sanayi Bakanı Kenan Tanrıkulunun ardından ikinci bakanlığı vermiş oldu.
Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İzmire iki bakanlık verdiniz" eleştirilerine ise, "Vuralın Diyarbakır doğumlu olmasını" gerekçe gösterdi. İzmire iki bakanlık verilmesi, MHPye 8 milletvekili gönderen ve bakanlık bekleyen İstanbul teşkilatını küstürdü. Vuralın, Öksüz döneminde Ulaştırma Bakanlığında uluslararası kuruluşlar ve hükümetin diğer ortaklarıyla kavga eden üslubunun ardından, daha "dengeli" bir üslupta bakanlık yapması bekleniyor.

1995DE SEÇİLEMEDİ
AB Genel Sekreteri Volkan Vural da, yeni bakan Oktay Vuralın amcaoğlu oluyor. Vuralın MHPyle tanışması ise merhum Genel Başkan Alparslan Türkeşin son döneminde danışmanlar grubu içinde çalışmasıyla oldu. 1995 seçimlerinde aday olduğu MHPden seçilemedi. Ardından 1999da yeniden aday oldu. İzmir Milletvekili seçilen Vural, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Komisyon Başkanlığı ardından MHP Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Vural, NATO Asamblesi üyesi, Demokraside Birlik Vakfı Kurucu üyesi, Türkiye UNESCO Klübü üyesi, Kamu İşletmeleri Birliği Genel Sekreteri, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği üyesi, Doğalgaz, Uluslararası Enerji Teknoloji ve Tesisat Dergisi Yayın Danışma Kurulu üyesi.

BAHÇELİ: HAYIRLI OLSUN
MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ulaştırma Bakanlığına atanan Oktay Vuralı dün telefonla arayıp ilk kutlayan kişi oldu. Bahçeli, atamayı televizyonlardan öğrenen Vurala "Allah yüzünü kara çıkartmasın. Hayırlı olsun. Bu görevde üstün başarılar elde edeceğinize inanıyorum. Sayın Enis Öksüzün bıraktığı yerden hizmetleri daha ileri bir noktaya götüreceğinizi düşünüyorum" dedi. Vural ise Bahçeliye "Teşekkür ederim" yanıtını verdi.

Nevin BİLGİN Oktay Vural cevir Kaydet biyografi7318
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Oktay Vural ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Oktay Vural yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi