Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Orhan Ketene

1953te Kerkükte doğan Orhan Ketene, ilk ve orta öğrenimini Irakta yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesinde, Uçak Mühendisliği öğrenimi gördü, 1978-1981 yılları arasında Ankara ve İstanbulda değişik inşaat ve uçak şirketlerinde mühendis olarak çalıştı. 1982-1997 Yılları arasında Kanadanın, London, Winnipeg ve Montrealdeki uçak ve otomotiv şirketlerinde Tasarım ve Üretim Mühendisliğinin ardından, 1997-2001 yıllarında ABDde Boeing firmasında Üretim Destek Mühendisiliğinde bulundu. Orhan Ketene lise yıllarında Bağdat, Kerkük, Musul, Telafer, Tuz Hurmatudaki Türkmen gençleri arasında Türklük düşüncesinin canlı tutulmasını sağlayan ve Araplaşmaya direnen gizli bir örgüt kurdu (1969). 1971de Baas hükümetinin Türkmenlere verdiği Kültürel hakları yerine getirmediği için, tüm kuzey Irak Türkmen kentlerinde ve özellikle Kerkükte protestoları doğrudan hazırladı ve bunlara katıldı. 1971de Türkiyeye gitti, orada Irak Türklerinin davasını tanıtma eylemlerine katıldı. 16 Ocak 1980de Necdet Koçak ve diğer Türkmen önderlerinin Bağdatta idam edilmelerine tepki gösteren Türkmen gençleriyle, Irak muhalefetine kucak açan Suriyeye askeri eğitim için yollandı.

1997de Kuzey Amerikadaki Türkmenlerin eylemlerini düzenleyen Irak Türkmen Örgütünü (ITO) kurdu. Amerika, Kanada, Avustralya ve Avrupadaki Irak Türkmenleri derneklerinin eylemlerinde eşgüdüm etkinliklerinde bulundu. Ketene, 2001 Ekiminden bu yana Irak Türkmen Cephesi Washington Temsilciliğini sürdürüyor. Orhan Ketene cevir Kaydet biyografi7800
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Orhan Ketene ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Orhan Ketene yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi