Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Osman Nuri Kaboğlu

Osman Nuri Efendi (Kaboğlu) (Milli Mücadeleci)
Borçka, 1870 - 1956

Borçka’nın Demirciler köyündendir. 1914 yılında İzmir’in Tire ilçesinde Komiser Muavini iken Birinci Dünya Savaşında yöremizde başlayan savaşlara katılmak üzere gönüllü olarak askere alınmasını sağladı. Kurduğu gönüllü kuvvetlerin başında savaşın sonuna kadar düşmanla çarpıştı. Teşkilat-ı Mahsusada da görev alan Osman Nuri Efendi, yöredeki çalışmalarını bırakıp kendi taraflarına geçmesi için Ruslar tarafından yapılan maddi ve manevi teklifleri sert bir dille reddetti.

Artvin’in düşman işgalinden kurtulduğu gün (7 Mart 1921) Artvin-Köprübaşında göndere çekili olan Rus bayrağını indirerek yerine Türk bayrağını çekti.

Artvin’in kurtuluşundan sonra bir süre Borçka Nüfus Memurluğu görevini yürüten Osman Nuri Efendi, 1956 yılında köyünde öldü.

Yaptığı hizmetlere karşılık, TBMM, 6 Mayıs 1926 tarihli oturumunda 66 sayılı kanun gereğince 4369 numaralı kırmızı şeritli İstiklal Madalyasını Osman Nuri Efendiye verdi. [H. Tokdemir; Artvin Destanı, s. 192-194] Osman Nuri Kaboğlu cevir Kaydet biyografi7320
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Osman Nuri Kaboğlu ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Osman Nuri Kaboğlu yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi