Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Reşit Galip

Toprağa verildiği gün, gazeteler memleketin “büyük bir inkılapçı,ateşli bir milliyetperver, temiz bir politikacı ve devlet adamı, samimi bir halkçı, canlı bir hatip ve doktor” kaybettiğini yazdılar.

1893’te Rodos’ta doğan Reşit Galip İzmir İdadisi’ni ve Tıbbiye’yi bitirdi (1917). Öğrenciyken gönüllü olarak Teşkilat-ı Mahsusa içinde Balkan ve I. Dünya savaşlarına katıldı. 1919’da Anadoluya.geçti; Kütahya’nın Tavşanlı kazasında halk sağlığı üzerine çalışmalar yaptı, pratik bilgiler içeren kitaplar yazdı. Kütahya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti nin kurulması için uğraştı.

1925 te Aydından milletvekili seçildi. 1925 teki Şeyh Sait ayaklanmasından sonra kurulan İstiklal Mahkemesi üyeliğine seçildi. Üniversite Reformunu gerçekleştirmek üzere Eylül 1932’de atandığı milli eğitim bakanlığından, anlaşmazlığa düşünce, Ağustos 1933’de ayrılmak zorunda kalıdı. Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti ve Türk Dili Tetkik Cemiyetinin kuruluşlarında etkin olan Reşit Galip son günlerine kadar dikkatini bu alanlarda yoğunlaştırdı.

Aydın Milletvekili Dr. Reşit Galip 5 Mart 1934te zatürreeden öldü. Reşit Galip cevir Kaydet biyografi3008
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Reşit Galip ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Reşit Galip yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi