Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Rezeneli Balık çorbası

REZENELİ BALIK ÇORBASI

Kullanılacak malzeme (4 kişi için): 1 kilo çeşitli balık
1 baş soğan,
2 diş sarmısak,
1 demet maydanoz,
olgunlarından 4 domates,
1 avuç kadar rezene uçları,
5 çorba kaşığı zeytinyağı,
8 dilim tost ekmeği,
1 tutam safran
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yapımı: Balıkların pullarını kazıyıp içlerini temizleyip ve bol akarsuda yıkayın.
Derin bir tencereye beş kaşık zeytinyağıyle rendelenmiş soğanı, sarmısağı ve yıkanıp kıyılmış maydanozun yarısını koyup tencereyi ateşe oturtun. Soğanlar pembeleşinceye kadar karıştırarak kavurun. Soğanlar pembeleşlikten sonra kabukları soyulmuş, çekirdekleri çıkartılmış ve küçük parçalara doğranmış domasetlerle rezene uçlarını ve suda eritilmiş olan safranı katın. Suyu koyulaşıncaya kadar salçayı kaynatın. Sonra balıkları içlerini katın, balıkların üstünü örtecek kadar sıcak su koyun; tuzunu, biberini serpin. Tencerenin kapağını örtün. Ateşin ısısını artırarak çorbayı 8-10 dakika pişirin. Ateşten indirmeden önce kalan kıyılmış maydanozu yemeğe serpin. Sonra ısıtılmış olan servis tabağına boşaltın ve kızarmış tost ekmeği dilimleriyle birlikte servis yapın.
Bu çorba genellikle çok sulu olmaz. Bununla birlikte çorbayı fazla sulu isteyenler balığı kaba koyduklarında bir bardak fazla su koyabilirler. Rezeneli Balık çorbası cevir Kaydet yemektarifleri29474
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Rezeneli Balık çorbası ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Rezeneli Balık çorbası yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi