Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Rezeneli Bisküvi

Rezeneli Bisküvi

Kullanılacak malzeme (20 bisküvilik):
100 gram un,
50 gram tereyağı,
1 kaşık rezene tohumu,
yeteri kadar süt ve tuz.

Yapımı: Unu elekten geçirerek yoğurma mermerinin üstüne dökmeli. Ortasını çukurlaştırıp yumuşatılmış ve küçük parçalara bölünmüş yağı, tuzu koymalı. Damla damla katılacak sütle hamuru yoğurmalı. Hamur, kıvamını bulunca bunu parçalara ayırmalı. Her parçayı önce bir, sonra iki avuçla bastırarak ve yuvarlayarak birer grissini biçiminde uzatmalı. Elde edilecek grissinileri beşer santim boyunda parçalara ayırmalı.
Rezene tohumlarını serperek yaymalı. Her parça hamuru bunların üstünden yuvarlaya yuvarlaya geçirip birkaç rezene tohumunun yapışmasını temin etmeli. Hafifçe yağa bulanmış fırın tepsisine bu hamur paçalarını iki avuç arasında yavaşça bastırdıktan sonra aralıklı olarak dizmeli. Tepsiyi orta ısılı fırına sürüp bisküvilerin yüzleri nar gibi kızarıncaya kadar orada tutmalı.
Tepsiyi fırından çıkardıktan sonra bisküvilerin soğumasını beklemeli. Sonra bunları bir tabağa alıp servis yapmalı.Rezeneli Bisküvi cevir Kaydet yemektarifleri29069
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Rezeneli Bisküvi ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Rezeneli Bisküvi yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi