Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


şamil Basayev

1965de Çeçenistanın Vedeno Bölgesinin Vedeno köyünde doğdu. 1987 yılında Moskovada mühendislik eğitimine başladı. Öğrencilik yıllarında devrimci kişiliği ile ön plana çıkmıştı. Moskovada odasının duvarında Che Gueveranın posterinin asılı olduğunu verdiği bir demeçte dile getirdi.

1991 Ağustosunda Moskovadaki hükümet darbesi sırasında Yeltsin taraftarları arasında yer aldı. Adını ilk defa Çeçenistanda yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankaraya indirdiğinde duyurdu.
1992 yılında Cahar Dudayevin emri ile Abhazyaya gönderilen Çeçen birliklerin komutanı iken, Abhazyanın Gürcü işgalinden kurtulmasında birinci dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi. Abhazyanın ardından Çeçenistana dönerek Dudayeve karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili oldu. 1994 yılı aralık ayında Rusların Çeçenistanı işgal etmesiyle Çeçen komutanların en önemlilerinden biri haline geldi. 1995 yılı başında Rus savaş uçakları Şamilin Vedenodaki evini bombalayarak ailesinden 11 kişiyi şehid ettiler.
Rus güçlerin sivillere karşı giriştikleri katliamların en üst seviyelere ulaştığı Haziran 1995de, yaşananları dünya kamuoyuna duyurabilmek için 150 savaşçının Budennovsk kentine düzenlediği eylemi yönetti.

1996 yılı Nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığına getirildi. Ve Rus güçleri Çeçenistanı boşaltmaya mecbur eden Cahar-Kale(Grozni) operasyonunu komuta etti. 1998 de Cahar-Kalede yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresinde başkan seçildi. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999da kurulan İslam Şûrasının başkanlığına getirildi.

1999da Rusyanın Çeçenistanı yeniden işgali üzerine Çeçenistana dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başladı. İkinci savaş sırasında da başkent Grozniyi savunan Basayev, kentten çekilirken yaralanmış, bir bacağının bir kısmı kopmuştu. Basayev, Devlet Başkanı Aslan Mashadovun emrinde Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdürmekteydi. şamil Basayev cevir Kaydet biyografi7681
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi şamil Basayev ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. şamil Basayev yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi