Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


şefik Hüsnü Değmer

1887 yılında Selanikde dünyaya geldi. Orta öğrenimini M.Garaud Kolejinde yaptı. Yüksek öğrenim için Parise giderek Fen ve Tıp Fakültelerinde okudu. Sinir ve ruh hastalıkları eğitimleri gördü. Pariste bulunduğu sırada Jön Türklerin faaliyetleri ile yakından ilgilendi. Türkiyeye döndüğünde 1912 Balkan Savaşına katıldı. Daha sonra I.Dünya Savaşına katılarak Çanakkale Cephesinde tabip yüzbaşı olarak görev yaptı. 1919da ilk sayısı Berlinde çıkan Kurtuluş dergisini yayınlayan grubun başına geçerek 20 Eylül 1919dan itibaren dergiyi İstanbulda yayınlamaya başladı. Dergi çevresiyle birlikte 22 Eylül 1919da Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkasının kuruluşunu sağladı. TKPnin 10 Eylül 1920de Baküdeki 1. Kongresinde listeden Merkez Komite üyeliğine ve Merkez İcra Komitesi 1. Sekreterliğine seçildi.

1921 yılı başlarında Mustafa Suphi ve arkadaşlarının katledilmesinden sonra Türkiye Komünist Hareketinde yaşanmaya başlayan dağınıklık ortamında Türkiye Halk İştirakiyun Fırkasının 15 Ağustos 1922de Ankarada toplanan ikinci kongresinde; bazı araştırmacılara göre, gıyabında Merkez Komitesi Büro Üyeliğine seçildi. Kurtuluş dergisinin hükümetçe kapatılmasından sonra Haziran 1921de grubuyla birlikte
Aydınlık dergisini çıkarmaya başladı.

1923 yılı 1 Mayıs kutlamalarının ardından, dağıttıkları bir bildiri nedeniyle arkadaşlarıyla birlikte tutuklandı. Kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 1 Ocak 1925de İstanbulun Akaretler semtindeki evinde TKPnin ikinci kongresini topladı. Kongrede MK üyeliğine ve TKP Genel Sekreterliğine seçildi.

Şubat 1925de Şeyh Sait İsyanı üzerine çıkarılan Takrir-i Sükûn Kanununa dayanılarak Aydınlık başta olmak üzere partinin bütün yayın organları kapatılıp kadro ve üyeleri tutuklanmaya başlayınca yurt dışına çıktı. Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından gıyabında 15 yıl kürek cezasına çarptırıldı. Yurt dışındayken TKPnin Viyanada bir dış bürosunu oluşturdu. Bu büroda 1926 Mayısında TKP konferansını topladı. Ülkede Vedat Nedim Tör sekreterliğinde faaliyet gösteren İcra Komitesinin yetersizliğinin iddia edildiği konferansın arkasından 1927 yılı başlarında kimlik ve kılık değiştirerek Türkiyeye döndü, kendi sekreterliğinde ikinci bir İcra Komitesi kurdu.

Kendisinden habersiz ayrı bir İcra Komitesinin kurulup faaliyete geçtiğini anlayan Vedat Nedim Tör’ün elindeki bütün parti evrakıyla birlikte polise başvurması üzerine 1927 Komünist Tevkifatı başlatılınca tutuklandı. Yargılama sonucunda 18 ay hapse mahkum oldu. Yozgat Cezaevinde yattı. Nisan 1929da tahliye oldu. Hemen yurtdışına çıktı. Bu tarihten 1939 yılına kadar Avrupanın çeşitli ülkelerinde yaşadı. 1929-1935 yılları arasında Kominternin Yürütme Komitesi üyeliğini yaptı. Kominternin yayın organlarında daha çok dünya komünist hareketi üzerine yazıları çıktı. 1939da Türkiyeye dönünce; Birinci Dünya Savaşı yıllarındaki rütbe ve nişanlarıyla Tabip Yüzbaşı olarak 1941-1943de yedek askerlik yaptı. 1945de Cemiyetler Kanununda yapılan değişiklikle "Sınıf temeline dayalı parti kurma yasağı"nın kaldırılması üzerine; legal sosyalist parti olarak Türkiye Sosyalist Partisinin kurulması konusunda TKPnin Plenumunda tüm kadro olarak anlaşmaya varılmışken, TSPnin kuruluşundan bir ay sonra Haziran 1946da Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisini kurdu. Altı ay sonra her iki partinin kapatılmasıyla birlikte tutuklandı. 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1950 affıyla hapisten çıktıktan sonra TKP yöneticisi olarak 1951de tekrar tutuklandı. Yargılama sonunda 5 yıl hapse mahkum edildi. Hapis cezasından sonra sürgün cezasını çekmekteyken Manisada 1959 yılında öldü. şefik Hüsnü Değmer cevir Kaydet biyografi6927
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi şefik Hüsnü Değmer ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. şefik Hüsnü Değmer yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi