Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Self Sözlük

Boyutu:652 Kb

İşletim Sistemi:Windows(Tümü)

Dil:Türkçe

Açıklama:
yeni bir proje ile yine karşınızdayım. adı self sözlük. aslında yaklaşık yıldır sadece kendim kullanıyordum. projeyi biraz elden geçirip siz internet kullanıcıları için yayınlamayı düşündüm. program bir tür türkçe-ingilizce sözlük programı aslında, ama klasik programlardan biraz farklı. biraz projeden bahsedeyim farkı daha iyi anlaşılabilsin…
malum birçok bilgisayar kullanıcısı gibi bende bir zamanlar çevrimdışı (offline) sözlükler kullanıyordum. hani bilirsiniz baba yadigarı mtu gibi. tabi zamanlar internet kadar yaygın hızlı değildi. ama zamanla insanların alışkanlıkları değişiyor sanırım. şimdilerde çevrimiçi (online) sözlükler kadar popüler ki, neredeyse karşılığını bulamayacağınız sözcük yok. üstelik devamlı gelişiyor. işte proje tam online sözlükleri kullanmamla beraber başladı. türkiyedeki birçok internet kullanıcısı gibi bende zargan, sesli sözlük gibi web tabanlı sözlüklerden faydalanıyorum. bundan yaklaşık yıl kadar önce web sayfası parçalama teknikleri (html parsing) ile çalışıyordum. çalışmalarımın iyi uygulama ortamı olarak web tabanlı sözlük siteleri olduğuna karar verdim self sözlük adında bir proje geliştirdim. programın çalışma mantığı oldukça basit aslında. program sizin yerinize sözlük sitesine bağlanıp istenilen veriyi ekrana getiriyor. fakat işlem sırasında reklamları, resim veya script dosyalarını dikkate almıyor, sadece ham metni ekrana getiriyor. hem program çok daha hızlı çalışıyor hem bant genişliğinizi çok tasarruflu bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. sayfa parçalama teknikleri sayesinde gerekmeyen veriler silinip işimize yarayan kısımlar önümüze getiriliyor.
üstelik programa veritabanına kaydedebilme özelliği ekledim. böylece daha önce arattığınız kelimeyi bir daha internetten sorgulamadan hemen veritabanından okuyarak bulabiliyorsunuz. öylesine hızlı oluyor saniyenin beşte biri kadar kısa bir sürede aradığınız kelimeye ulaşabiliyorsunuz. bir tür offline durumuna geçiyor kısacası. ayrıca microsoft speech apı sayesinde istediğiniz bir metni ingilizce olarak bilgisayarınızdan okutabiliyorsunuz. malum ingilizce bu, yazıldığı gibi okunmuyor!
programın başlıca özelliklerini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

zargan, sesli sözlük, sözlük.net, tureng, ekşi sözlük, google türk dil kurumu’ ndan arama yapabilme.
aratılan kelimeleri veritabanına otomatik olarak kaydetme. kaydetme özelliği sadece zargan, sesli sözlük, sözlük.net, tureng siteleri için geçerlidir.
istenilen bir metni ingilizce okuyabilme.
sayfa parçalama teknikleri ile reklam, resim scriptlerden arındırılmış olarak kelimeleri görüntüleme.
yüksek hız düşük bant genişliği (programın hızınin sitenin hızı ile alakalı olduğunu unutmayınız. eğer site iyi çalışıyorsa program ölçüde iyi çalışıyor).
web tabanlı arayüz ile görsel kolay kullanım.
kurulum gerektirmeyen programlama mimarisi.
otomatik tamamlama öneriler altyapısı. sayede siz yazarken (eğer daha önceden veritabanınızda kayıtlı ise) otomatik olarak yakın sonuçlar önerilir. istisnai olarak sesli sözlük’ arama yaparsanız kelimeler veritabanınızda olmasa dahi yine öneriler çalışır. ayrıca google ile arama yaparken meşhur google önerileri (suggestions) görüntülenir.

evet projeyi şimdilik kadar tanıtıyorum. fakat unutmayın, proje henüz geliştirilme aşamasında. hali hazırda birçok hatası olabilir. eğer hatalarla karşılaşırsanız bana bildirirseniz sevinirim. aslında küçük bir yardım kısmı koymalıydım diye düşündüm ama test aşamasında olduğu için gerek görmedim. ama program hakkında bazı uçlarını açıklamakta fayda var sanırım:

sonuç ekranında bir kelime üzerinde çift tıklattığınızda, kelime otomatik olarak aratılır.
çift tıklma esnasında klavyeden alt tuşuna basılı tutarsanız kelime ingilize olarak okunur.
yine çift tıklama esnasında klavyeden ctrl tuşuna basılı tutarsanız paragraf seçilir paragraf ingilizce olarak okunur. uzun metinler okutmaktan kaçının, çünkü okurken durdurma seçeneğini henüz koymadım! aralar seçeneği hazırlıyorum.

self-sozluk-programi_indir42567

Programını indir dosyalar42567
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:

Taglar :

Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi