Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Selim Kuneralp

HAKKINDA YAZILANLAR

Ali Kemalin İngiliz vekil torunu mu var
07.04.2002 Hürriyet

İngiliz Muhafazakár Parti Milletvekili ve ‘‘The Spectator’’ Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Boris Johnsonun Atatürk karşıtı diye 1922de linç edilen Ali Kemalin torununun çocuğu olduğu iddia edildi.
İddiayı Amerikan New York Times Gazetesi ortaya attı. Ancak Boris Johnsonun, Ali Kemalin İngiliz eşinin başka bir evlilikten gelen torunu olduğu anlaşıldı.

The New York Times Gazetesi, İngiliz Muhafazakar Partinin genç milletvekillerinden ve muhafazakár ‘‘The Spectator’’ dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Boris Johnsonun 1922 yılında linç edilerek öldürülen bir Osmanlı Dahiliye Nazırı Ali Kemalin torunu olduğunu öne sürdü. Gazete, Boris Johnsonu dergisinin ‘‘Cumartesi Portresi’’ köşesine konuk yaptı.

‘‘Boris Harikalar Dünyası’’nda başlığını atan NYT, 4 çocuklu avukat Boris Johnsona hem genel yayın yönetmenliği, hem köşe yazarlığı, hem de milletvekilliğini aynı anda nasıl yürütebildiğini sordu. Daily Telegraph Gazetesine de yazı yazan Boris Johnson, çok sıkı çalıştığını, sürekli kendine vakit yarattığını anlattı.

The Spectator Dergisinin Kanadalı sahibi Condrad Black, 37 yaşındaki yayın yönetmeni için ‘‘Büyük bir siyasi yeteneği ve yüksek zekásı olan bir insan’’ tanımlamasını yaptı.

The New York Times, gerçek adı Aleksander Boris de Pfeffel Johnson olan milletvekilinin Bohemyalı sol eğilimli sanatçı bir anne ile Avrupa Parlamentosunda muhafazakár parti için çalışan bir babanın oğlu olduğunu belirtti. NYT, Boris Johnsonın ‘‘büyük büyükbabasının’’ ise Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa Hükümetinde dahiliye nazırlığı yaptığını, 1922de Ankara Hükümeti yandaşlarınca linç edildiğini yazdı.

Ali Kemal linç edildi

New York Times Gazetesindeki tanımlama, Boris Johnsonun 1922 yılında linç edilen eski Dahiliye Nazırı Ali Kemalin torunu olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. 1869 doğumlu olan Ali Kemal, gazeteci, yazar ve siyaset adamıydı. Paris Siyasal Bilgiler Yüksekokulu mezunu olan Ali Kemal, Jön Türkler arasına katılmıştı. Ali Kemal, 31 Mart olaylarından sonra yeniden Avrupaya kaçtı. 1919 yılında Damat Ferid Paşa kabinesinde önce maarif, sonra da dahiliye nazırı oldu. Nazırlıktan ayrıldıktan sonra Peyam-ı Sabah Gazetesinde ittihatçılığın devamı olarak gördüğü Kuva-yı Milliye ve Kurtuluş Savaşına karşı çıktı. Savaşın kazanılmasından sonra İstanbulda tutuklandı, Ankaraya yargılanmak üzere götürülürken 1922 yılında linç edilerek öldürüldü.

Ali Kemalin torunu Stockholm Büyükelçisi

Türkiyenin Stockholm Büyükelçisi olan Selim Kuneralp, Ali Kemalin torunu. Selim Kuneralp, bu göreve atanmadan önce Dışişlerinde AB Genel Müdür Yardımcısı olarak hizmet veriyordu. Kuneralpin AB Komisyonu Ankara Temsilcisi Karen Fogg ile elektronik posta yazışmaları da İP Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından gizlice ele geçirilerek kamuoyuna açıklanmıştı. Selim Kuneralp cevir Kaydet biyografi6843
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Selim Kuneralp ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Selim Kuneralp yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi