Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


şerafettin Elçi

1938 yılında Cizre’de doğdu.Tarım ve mahalli işlerle uğraşan bir ailenin çocuğuyduCumhuriyet dönemindin önce geniş arazileri olan aile, arazileri Suriye sınırları içinde kalınca ekonomik sıkıntıya girdi.Babası Türkçe’yi askerde öğrendi.Şerafettin Elçi ilk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de Hukuk Fakültesi’ni ise 1955’te Ankara’da okudu.1959 açılan 49’lar Davası’nda Elçi Ailasi de yargılandı.Diyarbakır’da avukatlık stajını yaptıktan sonra Cizre’de avukatlık yaptı.12 Mart 1971 sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde 8 ay kaldı.1977 genel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Mardin Milletvekili seçildi.1978 yılında 11’ler diye anılan grupla birlikte AP’den ayrılıp Bülent Ecevit liderliğindeki hükümete Bayındırlık Bakanı olarak katıldı.12 Eylül 1980’den sonra beyanatları sebebiyle 30 ay cezaevinde kaldı.Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı’nı ardından da 3 Ocak 1997 tarihinde Demokratik Kitle Partisi’ni kurdu.Parti, Anayasa Mahkemesi tarafından programında yer alan bazı görüşler sebebiyle devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı bulunarak 26 Şubat 1999 tarihinde kapatıldı.Elçi yeni bir siyasi parti kurmak için arayışlarını sürdürüyor.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Şerafettin Elçi Barzani ile görüştü
Sabah 17 Mayıs 2001

PKK, IKDP Başkanı Mesut Barzaninin, PKK karşıtı eski milletvekili Şerafettin Elçi ile Ankarada bir araya gelmesinden rahatsız oldu. PKK, çeşitli partilere mensup Kürt milletvekillerinin de katıldığı yemekte Türkiyede PKK karşıtı yeni bir Kürt partisi kurulması" fikrinin gündeme gelebileceği ihtimalinin peşine düştü. Sözde Başkanlık Konseyi üyelerinden Osman Öcalan, PKK Avrupa sorumlusu Rıza Altuna verdiği talimatta Ankarada konuşulanların öğrenilmesini istedi. şerafettin Elçi cevir Kaydet biyografi6928
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi şerafettin Elçi ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. şerafettin Elçi yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi