Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Sultan Sencer

Büyük Selçuklu Sultanı Melikşahın oğlu olan Sencer 1086da Sincarda doğdu. Küçük yaştan itibaren devlet tecrübesi kazanan Sencer, ağabeyleri Berkyaruk ve Muhammed Tapar zamanında devlet hizmetinde bulunarak doğuda çıkan isyanları bastırdı. Buradaki başarıları üzerine Horasan Melikliğine atanan Sencer, 1102de Selçuklu Devletine saldıran Karahanlı Hükümdarı Kadir Hanı bertaraf etti. Ayrıca Gaznelileri Selçukluya tabi kıldı.

Babası Melikşahın siyasetini takip eden Sencer, Horasandan itibaren devletin doğusunda Selçuklu düzenini yeniden kurdu. Berkyaruktan sonra tahta geçen Muhammed Taparın ölümü üzerine 18 Nisan 1118de küçük yaştaki oğlu Mahmut, Büyük Selçuklu Devleti tahtına çıkarılırken, Sencer de 14 Haziran 1118de Horasanda bağımsızlığını ilan etti. 14 Ağustos 1119daki savaşta yeğenine galip gelen Sencer, Büyük Selçuklu Sultanı oldu. Devletin merkezini de Irak-ı Acemden Horasana nakletti. Bundan sonra büyük savaşlara girişen Sultan Sencer Sultanül-azam unvanını kazandı. 1132de Karahanlıların, 1136da Gaznelilerin, 1141de Karahitaylıların ve 1147de Harezmlilerin isyanını bastıran sultan Sencer, 1152de Gurluları mağlup etti. Fakat 1153te Oğuz Yabgu ile Belhte yaptığı savaşı kaybedince esir düştü. Sencer esaret altında bir sultan olmak istemediğinden sultanlığı terk edip Merv Hankahına kapandı. Buradaki üç yıllık esaretten sonra Nisan 1156da kurtarıldı. Ancak 29 Nisan 1157de 91 yaşında iken Mervde vefat ederek kendi yaptırdığı türbeye defnedildi.

Bilim adamalarına sahip çıkan ve bilimi teşvik eden Sultan Sencerin döneminde Horasan bütün İslam dünyasına ve Anadoluya din ve bilim adamı sevk eden bir merkez oldu. Sultan Sencer cevir Kaydet biyografi7674
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Sultan Sencer ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Sultan Sencer yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi