Geyik Merkezi Geyik Merkezi Video Mail forum


Taymi Biybuolt

Taymi Biybuolt Çeçenlerin hem ulusal tarihi hem de efsanevi kahramanıdır. Çeçen halk destanlarında anlatılmaktan başka, ünlü şair M.Y. Lermantov`un "Hacı Abek"inde baş kahraman olmuştur. Biyboult mukaddes cihadını 1824 yılında başlatmıştır. Kendisinin en yakın yardımcıları arasında Germançuklu Molla Abdülkadir ile Yandırgaelalı Cieçoyn (Tisieçoyn) Dcambulat bulunmaktaydı. Çeçen ve Rus tarihinde Mayra (yiğit) Beybulat diye de anılan bu ünlü lider 1824 yılında etrafına topladığı Çeçen mücahitleriyle, Rus istihkamı olan Amiri-Adjiyort`u fethetti. Başlarında General Gerekof`un bulunduğu bir Rus tümeni harekata başlayınca Biybuolt gerila savaşını seçti. Mayrtüp`te gazavat bayrağını açtı.

Çeçen birlikleri Bnb.Pantelyev`in komutasındaki Gerzelevla istihkamını kuşattılar. Ancak General Grekof`la General Lisanoviç`in imdada yetişmesi sonucunda Biybuolt kuvvetleri geri çekildi.Ertesi gün Gergefevla istihkamına davet edilen komşu Çeçenler ağır hakaretlerle karşılaşınca Molla Uçar Hacı kamasını çekip her iki generali de ağır yaraladı. General Grekof hemen General Lisanoviç ise 16 Temmuz`da savaşta vurulup öldü. Yerine General Yermelof getirildi.Gaddar ve zalim bir general olarak anılan Yermelov Çeçen düşmanı ve Rus megalomanı olarak bir avuç Çeçen saşçısının önünde hırpalana hırpalana itibar kaybetti. Yerine gönderilen Kont Pavel Paskiyeviç hile yolu ile Biybolt`u tutsak etmek istemiş, bunu anlayan Çeçen literi Çar ordusunda general rütbesindeki Şahmal Tarkovski`nin oğlunu rehin almıştır. Bunun üzerine Çeçen-Rus barışı sağlanmıştır. Ama Çeçenlerin bu yiğit evladı, ulusal önderi, Çan yanlısı olan Gazikumuk Hanı Kinyaz Girey tarafından, babası Prens Mehti Girey`in öldürülmesi sebep gösterilerek, 14 Temmuz 1832 günü katledilmiştir. Taymi Biybuolt cevir Kaydet biyografi7690
Yorum Ekle

(Lütfen Cevaplayın)
Yorumunuz:


Ekle : Ekle Face book Ekle Google Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Jeqq Ekle Spurl

Forum Linki:
Html Linki:
Direkt Link:
Mause ile tıklayın ve Ctrl + C ile kopyalayın
2006-2013 Geyik Merkezi Taymi Biybuolt ile ilgili tüm yazılar üyelerimiz tarafından eklenmiştir. Taymi Biybuolt yazısın tüm hakları geyikmerkezi.com a aittir.
Geyik Merkezi Geyik Forum Geyik Manken Resmi